Jak segregować odpady remontowe? 

W trakcie remontu powstają kilogramy różnych odpadów. Jednym z nich jest gruz, który podlega segregacji. To właśnie do wywozu takich śmieci powinniśmy zamówić specjalny kontener. Jakie są rodzaje gruzu i jak go segregować? Zobacz, jak przygotować się do remontu z Gruzmax

Jakie są rodzaje gruzu? 

Podczas remontu utylizacji podlegają nie tylko odpadki ze ścian, podłóg, czy powstałe w procesie skuwania, ale także meble, glazura łazienkowa oraz materiały budowlane. Wiele z nich wrzucamy do jednego worka pojęciowego, o którym mówimy gruz. Warto jednak wiedzieć, że odpady remontowe mogą dzielić się na konkretne rodzaje, które poddaje się segregacji. Wśród nich wyróżniamy trzy rodzaje gruzu – czysty, mieszany i zanieczyszczony. Czym się wyróżniają? 

Gruz czysty to jednorodne odpady, które powstają przy pracach budowlanych i remontowych. Do kontenera na gruz czysty możemy wrzucić gruz betonowy, ceglany, ziemię oraz ceramikę (ta jednak nie powinna przekraczać 25% całej zawartości). Gruzu czystego nie powinniśmy mieszać z innymi rodzajami odpadów, gdyż wtedy nie można go ponownie wykorzystać. Pokruszony gruz to idealny materiał na fundamenty, podbudowę parkingową, czy podjazd. 

Gruz mieszany to natomiast gruz, w skład którego wchodzą opisane w poprzednim akapicie surowce oraz kilka innych. Po pokruszeniu również nadaje się jako materiał budowlany. Do kontenera na gruz zmieszany możemy wrzucić domieszki odpadów, takich jak ceramika i armatura sanitarna, siatka montażowa z pozostałościami kleju i tynku. W skład gruzu mieszanego natomiast nie mogą wchodzić następujące odpady:

  • odpady niebezpieczne;
  • butelki plastikowe po napojach;
  • opakowania po chemii gospodarczej i budowlanej;
  • butelki szklane, słoiki itp.;
  • worki po cemencie i innych materiałach budowlanych;
  • opakowania po cemencie i farbach;
  • wykładziny i dywany.

Jak pozbyć się gruzu? 

To pytanie pojawia się w trakcie każdego remontu? Odpowiedzią są specjalne kontenery, gdyż takich odpadów nie możemy wyrzucić do pojemników na odpady komunalne. Gruzu nie wolno także przechowywać. Z tego względu warto postawić na wynajem profesjonalnej firmy wywożącej gruz, takiej jak Gruzmax. To najprostszy i najlepszy sposób na pozbycie się odpadów remontowo-budowlanych. Co ważne, specjaliści mogą doradzić Ci, ile kontenerów będzie potrzebnych i jak segregować powstałe odpady. Pamiętaj jednak, aby uzyskać pozwolenie od urzędu na ustawienie kontenera na chodniku, lub ulicy. Ta odpowiedzialność zawsze leży po stronie klienta. 

Dodaj komentarz