Hale stalowe to coraz powszechniejsze rozwiązanie konstrukcyjne, które cechuje się dużo większą wytrzymałością w porównaniu do pozostałych hal. Na popularność stosowania hal stalowych wpływ ma także niski koszt związany z postawieniem takiej hali, a także dość krótki czas jej budowy.
Warto jednak pamiętać o tym, że wpływ na sam czas realizacji (od momentu zaprojektowania takiego obiektu, aż po jego postawienie) zależny jest od wielu czynników. Jednym z nich jest choćby przeznaczenie takiego obiektu. Dlatego wykonanie projektu, a także jego pełną realizację warto powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy mogą pochwalić się skutecznie zrealizowanymi projektami.
Hala-stalowa i jej możliwe wykorzystania
Popularność hali stalowej nie kończy się tylko na jej szybkim montażu oraz niskim koszcie budowy. Tego typu obiekty cechują się znacznie większą funkcjonalnością, która umożliwia wykorzystanie jednej tego typu konstrukcji na wiele różnych sposobów. Hala stalowa najczęściej jest wykorzystywana jako wiata albo też jako hala:
- magazynowa;
- logistyczna;
- targowa;
- handlowa;
- produkcyjna;
- sportowa.
W przypadku zdecydowania się na powierzenie wykonawcy realizacji takiej hali stalowej warto już na początku poinformować o celu wykorzystania takiej powierzchni. Dzięki temu wykonawca będzie mógł stworzyć taki projekt, który będzie idealnie dopasowany do przeznaczenia i potrzeb hali.
Co wpływa na szybkość i cenę budowy hali stalowej?
W porównaniu do tradycyjnych obiektów budowanych z cegły hala stalowa jest dużo tańsza w postawieniu. Nie wymaga ona użycia tak dużej ilości materiałów. Należy jednak pamiętać o tym, że ostateczna cena takiego obiektu jest uzależniona przede wszystkim od rozmiaru hali-stalowej i rodzaju wyposażenia. Wpływ na cenę mają także zastosowane okna, drzwi i pozostałych elementów wyposażenia. Warto zatem pamiętać, że ostateczna cena jest zależna od przeznaczenia tego typu obiektu. Dodatkowe funkcje i wyposażenie np. zaopatrzenie w specjalną linię produkcyjną, o które prosimy wykonawcę, podniesie cenę takiej hali.
Brak użycia cegieł oraz betonu ogranicza czas postawienia takiej hali, ponieważ w trakcie budowy obiektu nie trzeba odczekiwać kilku tygodni na związanie się betonu. Niewątpliwym plusem wynikającym z takiego rozwiązania jest także fakt, że wykorzystanie stalowych elementów pozwala na budowę takiej hali niemal o każdej porze roku. Brak wykorzystania w takim obiekcie cegieł nie oznacza jednak tego, że całość konstrukcji jest niestabilna.
Wykonanie z najwyższej jakości materiałów o odpowiednio wysokich parametrach, które spełniają wszystkie niezbędne normy, sprawia że hale stalowe są pewne i bezpieczne. Nie straszne są im zatem niekorzystne warunki atmosferyczne, jak choćby silny wiatr czy deszcz. Dodatkowo takie hale, bez względu na porę roku, zapewniają skuteczną ochronę termiczną. Zimą w takiej hali jest ciepło, natomiast latem obiekt nie nagrzewa się od gorącego słońca. Przy tym trzeba przyznać, że hale stalowe są wizualnie atrakcyjniejsze, ponieważ wpasowują się w nowoczesną architekturę miasta.