Eco kotły

Sporo dzisiaj mówi się na temat ekologicznych oraz ekonomicznych kotłów węglowych. Dzisiaj popularne są paliwa stałe. Skąd wynika to zainteresowanie?

Przede wszystkim z dość niskiej ceny. Często wybiera się je z konieczności, ponieważ koszt eksploatacji oraz inwestycji są dla wielu osób po prostu za wysokie. Co jeśli chodzi o paliwo? Spalanie paliw stałych jest to bardzo złożony oraz niełatwy do kontrolowania proces. Właściwie nie musi rodzić żadnych trudności. Praca kotła może zostać zautomatyzowana. Wszystko jednak wtedy, jeżeli zadbamy o odpowiednią jakość paliwa.

Nowoczesne kotły węglowe są przeznaczone przede wszystkim do spalania tak zwanego węgla kwalifikowanego. Posiada on ściśle określone parametry. Okazuje się, iż nawet najlepszy i najbardziej profesjonalny kocioł węglowy z innowacyjnym sterownikiem nie będzie odpowiednio i właściwie pracował przy paliwie, które jest złej jakości. Warto zdecydować się na kocioł, dla którego wybrane paliwo przewidziane jest jako standardowe i podstawowe. Gdzie można to sprawdzić? Można to zrobić w dokumentacji kotła. Chodzi o dane techniczno – rozruchowe. Nie warto liczyć się tylko i wyłącznie z informacjami, które uzyskaliśmy od sprzedawcy. Czasami zdarza się tak, że producent dopuszcza stosowanie innego paliwa. Ale nierzadko bywa po prostu tak, że na zastępczym paliwie kocioł będzie pracował o wiele gorzej.

Skupmy się jednak na pracy kotła. Każdy oczekuje, aby posiadał on jak najbardziej wysoką sprawność. Musi przekazywać do instalacji odpowiednią ilość ciepła. Poza tym musi zapewniać odpowiednią temperaturę wody grzewczej, co za tym idzie właściwego ekologicznego ogrzewania dla domu. Jednocześnie oczekuje się, aby emitował on jak najmniej zanieczyszczeń. W tym momencie wymagana jest kontrola takich parametrów jak: ilość paliwa, które trafia do kotła, intensywności spalania oraz jakości spalania (to zaś zależy od składu paliwa, ilości powietrza do spalania oraz temperatury, która panuje w kotle). Właściwie wszystkie te prace mogę zostać wykonane ręcznie, ale palacz musi być osobą doświadczoną w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz