Domowa siłownia, czyli jeden krok do zdrowia!

Domowa siłownia, czyli jeden krok do zdrowia!

Od dawna myślisz o tym, aby zacząć uprawiać sport, czy wykonywać choćby kilka prostych ćwiczeń dziennie dla poprawy swojego zdrowia i samopoczucia? Być może nie masz czasu i ochoty dojeżdżać kilka razy w tygodniu, wydawać pieniędzy na karnety, czy po prostu ćwiczyć w obecności innych, obcych ludzi. Z drugiej strony twoja sypialnia, w której starasz się nieco ruszać, jest pełna rozpraszaczy i nie ma w niej odpowiedniej przestrzeni, aby móc w pełni skoncentrować się na wysiłku fizycznym. Jeśli tylko masz u siebie fragment wolnej przestrzeni; poddasze, niewielki pokój, miejsce w piwnicy – rozważ stworzenie swojej własnej domowej siłowni!

Jakie pomieszczenie wybrać?

Pomieszczenie, które wybierzesz na twoje królestwo sportu musi spełniać kilka bardzo prostych wymogów. Przede wszystkim powinno być ono wystarczająco duże, aby zapewnić ci swobodę ruchów. Nie możesz podczas ćwiczeń “obijać się o ściany”, gdyż mogłoby się to skończyć urazem. Wielkość tego pomieszczenia będzie zależała od rodzaju sprzętu, na jaki się zdecydujesz. Nietrudno przewidzieć, że jeśli zależy ci na posiadaniu bieżni, czy rowerka, jego wymiary będą znacznie większe, niż gdy postawisz tylko na matę, hantle i rollery.
Innym ważnym aspektem miejsca, gdzie zorganizujesz swoją domową siłownię jest dobra wentylacja. W ciepłych miesiącach zapewni ją obecność okien, jednak zimą trening przy otwartym oknie może okazać się ryzykownym posunięciem. Wtedy dobrze sprawdzi się wentylator i obecność kratki wentylacyjnej. Pamiętaj, aby przed i po treningu porządnie przewietrzyć pomieszczenie.

Czy na sprzęty trzeba wydać fortunę?

Na to pytanie nie da się niestety podać jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od efektu, jaki chcesz osiągnąć i formy aktywności, która ci najbardziej odpowiada. Dobrym pomysłem jest zakup najpierw tylko podstawowych sprzętów – maty, rollerów, a dopiero później, w miarę wzrostu systematyczności i budowania nawyku, dokupić bardziej zaawansowany sprzęt. Zwróć uwagę, że także tanie, nieskomplikowane sprzęty mogą w znacznym stopniu poprawić twoją sylwetkę i kondycję. Zwykły hula-hop i skakanka potrafią zdziałać cuda!

Skąd wiedzieć, jak ćwiczyć?

W obecnych czasach Internet pełen jest filmików instruktażowych jak wykonywać poszczególne ćwiczenia, czy nawet całe, pełne treningi. Na początku warto poprosić kogoś, aby zwrócił uwagę, czy poprawnie wykonujesz ćwiczenia i skorygował ewentualne błędy. Jest to bardzo ważne, gdyż przypierając nieodpowiednie pozycje możesz wyrządzić sobie dużą krzywdę. Pamiętaj też, aby dostosowywać intensywność i rodzaj treningów do swojej obecnej kondycji. Systematycznie wykonywane treningi zapewnią zdrowie i świetne samopoczucie!

Dodaj komentarz