Zasady codziennej diety

Z pewnością chcesz być zdrowy, dobrze wyglądać i czuć się tak samo – na to ogromny wpływ ma codzienna dieta. Jak dobrać ją odpowiednio do siebie i swojego trybu życia?

Dieta bez diety

Słysząc słowo “dieta” pewnie w głowie od razu pojawia ci się obraz posiłków rozpisanych dokładnie na kartce na każdy dzień tygodnia, z rozpisaną ich gramaturą, kalorycznością i składem… To może przyprawiać o zawrót głowy i często zniechęca ludzi do trzymania się jej. W efekcie strachu przed “dietą” wiele osób odpuszcza sobie całkowicie dbanie o to, co jedzą. Jak jednak trzymać się odpowiednich nawyków żywieniowych, bez wizyt u dietetyka i liczeniu kalorii?

Poznaj podstawowe zasady odżywiania.

Piramida żywieniowa pokazuje hierarchię “ważności” poszczególnych składników żywieniowych. Jej podstawą są owoce i warzywa, które powinny zajmować najwięcej miejsca w codziennym jadłospisie. Te wcale nie muszą być nudne i niesmaczne – naprawdę można z nich wyczarować coś niezwykle pysznego, opcji jest sporo. Kolejnym “szczeblem” są produkty pełnoziarniste, które powinny stanowić większość tego, co codziennie jemy. Do tej kategorii zaliczają się różnego rodzaju otręby, pieczywo razowe, makarony, ryż, kasza, płatki owsiane, jaglane, żytnie. Jak widzisz, lista jest długa, a więc z pewnością bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Nieco wyżej znajdują się nie mniej ważne produkty mleczne – tutaj naprawdę można eksperymentować. Kto z nas nie lubi mleka, budyniu czy kakao? Jogurt lub kefir to świetne przekąski na szybko, które powinny być na stałe wpisane na twoją standardową listę zakupów. Mięso, ryby i jajka powinno się spożywać 2-6 razy w tygodniu, dlatego znajdują się na przedostatnim szczeblu, zaraz pod orzechami, tłuszczami i olejami, które są idealnym uzupełnieniem codziennych dań, jednak nie powinny znajdować się w nich w dużej ilości.

Stosując się tych zasad, połączonych z zasadą pięciu posiłków dziennie, możesz znacznie zmienić swoje nawyki, co korzystnie wpłynie na twoje samopoczucie, a być może w konsekwencji także na sylwetkę. Do ustalenia swojego codziennego zapotrzebowania na kalorie może okazać się przydatny kalkulator BMI, na podstawie którego ustalisz, czy twoja waga mieści się w normie.

Pamiętaj, żeby nie dać się zwariować. Masz gorszy dzień i ogromną ochotę na pizzę, piwo i czekoladę? Nie martw się, że przekroczysz próg dziennego spożycia kalorii. Raz na jakiś czas wręcz należy nieco odpuścić, aby zadbać o swoje samopoczucie i nieco się “nagrodzić” za inne wyrzeczenia. Do momentu, kiedy jesteś zdrowy i zadowolony ze swojego wyglądu, trzymanie się wyżej wymienionych zasad w zupełności wystarczy.

Dodaj komentarz