Wiele osób uważa, że domy nieprzekraczające swoją powierzchnią 35 m2 można budować wszędzie i to bez konieczności załatwiania wielu uciążliwych formalności. Nie jest to prawdą – przepisy określają sposób budowy oraz dokładne zasady wznoszenie obiektów “na zgłoszenie”. Warto się z nimi zapoznać przed kupieniem projektu tego niewielkiego domu.
Metraż domu – kiedy nie trzeba pozwolenia na budowę?
Przepisy mówią jednoznacznie, że pozwolenia na budowę nie trzeba w przypadku budowy domu, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Warto jednak podkreślić, że wspomniana wartość dotyczy powierzchni zabudowy, która mierzona jest po zewnętrznym obrysie murów. W środku taki dom na zgłoszenie będzie więc miał nieco mniejszy metraż. W celu oszczędności cennego wnętrza, w takich budynkach często montuje się sypialnię w formie antresoli, która musi mieć mniejszą powierzchnię niż kondygnacja, na której ją postawiono. Teoretycznie na zgłoszenie można budować dom z nieużytkowym strychem lub poddaszem, jednak tak naprawdę przestrzeń tą warto zagospodarować. Warto, by poddasze miało około 1,9 m wysokości, wówczas jest uznawane za nieużytkowe. Obecne przepisy zezwalają na budowę 1 domu na zgłoszenie przypadającego na każde 500 m2 działki. Już sam ten zapis rodzi problemy, bowiem na mniejszej działce nie można takiego obiektu postawić – można zbudować jedynie budynek gospodarczy. Na większych działkach domów może stanąć kilka, mogą się one znajdować blisko siebie, jednak muszą być wolnostojące.
Media na działce a możliwość budowy domu na zgłoszenie
Do budowy domu na zgłoszenie nie jest wymagane posiadanie podłączenia do źródła prądu, wody czy kanalizacji. Tak naprawdę obiekty można postawić na działce całkowicie pozbawionej mediów, jednak wówczas budynek jest trudny w użytkowaniu i właściwie nie może spełniać swojej funkcji. Jeśli nie ma możliwości podciągnięcia mediów, wcale nie trzeba rezygnować z budowy domu na zgłoszenie. Są projekty, w których prąd można wytworzyć przez fotowoltaikę, wodę pociągnąć z własnej studni, natomiast zamiast kanalizacji zastosować niewielką oczyszczalnię ścieków.
Jak zgłosić budowę?
Warto udać się do urzędu miasta lub gminy, by zostawić tam wniosek ze zgłoszeniem budowy. Urząd ma 21 dni by negatywnie wypowiedzieć się odnośnie budowy. Jeśli strony nie mają żadnych zastrzeżeń to decyzja otrzymuje prawomocność. Jeśli urząd w żaden sposób nie wypowie się odnośnie pozwolenia na budowę jest to znak, że można zaczynać pierwsze wykopy, a urzędnicy nie mają nic przeciwko.