Choć istnieje na rynku od wielu lat, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, którzy cenią go za trwałość, odporność na negatywne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Tynk mozaikowy, bo o nim mowa, wyróżnia się też walorami dekoracyjnymi. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?
Gdzie sprawdzi się tynk mozaikowy?
Wszędzie tam, gdzie ważne jest połączenie trwałości i estetyki, a więc w mieszkaniach, na fragmentach elewacji domów oraz w siedzibach przedsiębiorstw i budynkach użyteczności publicznej. Tynk mozaikowy składa się z drobnych kamyczków zatopionych w żywicy. Najczęściej są one dwukolorowe, lecz w dobrym sklepie budowlanym bez problemu znajdziemy również masy wyróżniające się większą ilością barw. Tego typu tynki warto wybierać, ponieważ dzięki połączeniu licznych tonów kolorystycznych łatwo je dopasować do pozostałych tynków zdobiących elewację lub barwy farby na ścianie w mieszkaniu.
Tynki mozaikowe dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne – przed zakupem produktu warto zawsze sprawdzić na opakowaniu, czy wybraliśmy odpowiedni typ. Tynkami zewnętrznymi możemy zabezpieczyć na przykład cokoły domów, kolumny oraz ogrodzenia. W mieszkaniu natomiast użyjmy masy mozaikowej przeznaczonej do wnętrz, którą możemy nałożyć na fragmenty ściany kuchennej lub łazienkowej, bądź korytarz. Dzięki temu unikniemy konieczności częstego malowania oraz wypełniania ubytków ścian spowodowanych uderzeniem kierownicy roweru lub innych przedmiotów wnoszonych do mieszkania.
Jak nakładać tynk mozaikowy?
Decydując się na tynk musimy przede wszystkim wybrać właściwe podłoże. Powinno ono być trwałe i pozbawione pęknięć – świetnie sprawdzi się w tej roli płyta kartonowo-gipsowa, beton lub gips. Przed rozpoczęciem nakładania masy z kamyczkami użyjmy specjalnego gruntu pod tynk mozaikowy. Gdy podłoże jest już gotowe, zmieszajmy tynk w wiaderku i przygotujmy pacę.
Początkowo masa nie będzie miała wybranego przez nas koloru, lecz sinawe zabarwienie – tynk przebarwi się dopiero po wyschnięciu. Nakładamy go ręcznie, choć możemy też wynająć fachowca, który naniesie preparat metodą natryskową.
O czym należy pamiętać podczas samodzielnego nanoszenia tynku mozaikowego na wybraną powierzchnię? Przede wszystkim o zakupieniu dodatkowego wiaderka z masą, ponieważ jeśli zabraknie nam tynku w trakcie pracy, trudno będzie później uniknąć powstawania bruzd na łączeniach zaschniętej i nowej warstwy kamyczków. Przed rozpoczęciem nakładania tynku zewnętrznego upewnijmy się też, że sprzyja nam pogoda – temperatura prognozowana na dwie kolejne doby powinna wynosić minimum 10-15 stopni Celsjusza.
Nakładanie tynku mozaikowego nie jest trudne, warto więc zrobić to samodzielnie i zaoszczędzić na kosztach robocizny. Prawidłowo naniesiona powłoka uchroni powierzchnię przed wodą, brudem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także nada jej interesującą barwę i fakturę. Zastosowanie tynku mozaikowego pozwoli nam więc uzyskać trwały i estetyczny efekt za niewielką cenę.