Tradycyjne źródła energii krytykowane są za zgubny wpływ na środowisko naturalne, a do tego ich dostępność jest ograniczona. Od kilku lat coraz większej popularności nabierają odnawialne źródła energii, na przykład wiatr, a więc i wiatraki. Nie wszyscy mogą jednak z nich korzystać. Znacznie szersze grono osób może z kolei pomyśleć o inwestycji w słońce. Fotowoltaika dla domu nie ma wiele wymagań – na ogół wystarczy kawałek dachu w słonecznym miejscu. Tylko czy będzie to dobra opcja dla każdego? Z jakimi kosztami się to wiąże i czy ten wydatek kiedyś się zwróci?
Co daje fotowoltaika
Dzięki fotowoltaice możemy generować energię elektryczną z energii słonecznej. Wszystko to za sprawą umieszczonych w odpowiednio nasłonecznionym miejscu (z reguły jest to dach) paneli fotowoltaicznych. Odpowiednio dobrana instalacja powinna bez większego problemu zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Niektórych może niepokoić fakt, że przecież w Polsce przez wiele miesięcy słońca jest stosunkowo niewiele i ciemności zapadają już nawet o godzinie 16. Problem ten jednak rozwiązuje możliwość uzyskania zwrotów z części generowanych w czasie dużego nasłonecznienia (a więc głównie w lato) nadwyżek. Aby mieć pewność, że na pewno moc instalacji nie będzie zbyt duża ani za mała, najlepiej jest przygotować rachunki za prąd z co najmniej kilku ostatnich miesięcy i poprosić o pomoc eksperta.
Koszt instalacji fotowoltaicznej
Na pierwszy rzut oka cena instalacji fotowoltaicznej dla wielu może być zaporowa. W zależności od indywidualnych potrzeb danej rodziny, kwota powinna zamknąć się w kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysiącach złotych. W niemal całej Polsce oferowane są jednak programy dotacji i refundacji części kosztów związanych z montażem fotowoltaiki – często pomoc od państwa może wynieść około 40%, a w ekstremalnych przypadkach nawet 80% kosztu instalacji. Od tego, ile będzie wynosił nas ostateczny wkład własny zależy, w jakim czasie cała inwestycja nam się zwróci. Mogą to być nawet 3 lata, aczkolwiek bardziej prawdopodobne jest 6 do 8 lat. Po tym czasie możemy powiedzieć, że wyszliśmy „na zero” i już tylko oszczędzamy. Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznej jest to, że jej deklarowana żywotność jest bardzo długa – to nawet 25-35 lat. W tym czasie nie powinna być wymagana żadna konserwacja, naprawy ani wymiana części. Wobec tego koszt instalacji fotowoltaicznej jest jednorazowy i ponosi się go tylko na początku całej inwestycji.
Fotowoltaika dla domu to rozwiązanie nowej generacji, łączące wydajność, oszczędność i dbałość o środowisko naturalne. Nie bez powodu zyskuje tak dużą popularność.