Jakie gniazdka elektryczne wybrać do domu?

Programy partnerskie i zarabianie w sieci

Gniazdka elektryczne pełnią niezwykle istotną rolę w każdym domu. Są niezbędne do podłączania do prądu wszelkiej maści sprzętów elektrycznych, więc w żadnym pomieszczeniu nie może ich zabraknąć.

Kiedy jednak przyjdzie do ich wyboru przy budowie domu lub remoncie, pojawia się problem. Jakie gniazdka elektryczne wybrać do domu, żeby być zadowolonym? Sprawdź!

Jakie gniazdko elektryczne wybrać?

Podziału gniazdek elektrycznych można dokonać ze względu na różne kwestie. Najbardziej podstawowy podział to podział na gniazdka wewnętrzne i zewnętrzne.

Do tej pierwszej kategorii zaliczają się gniazdka nieosłonięte, które w dość niewielkim stopniu wystają ze ściany, druga zaś obejmuje modele z klapką. Gniazdka zewnętrzne stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak kuchnia i łazienka, aby je ochronić.

Skoro mowa o pomieszczeniach o dużej wilgotności, to trzeba też wspomnieć o podziale gniazdek ze względu na ich odporność na trudne warunki. W salonach, sypialniach i innych “bezpiecznych” pomieszczeniach sprawdzą się gniazdka oznaczone jako IP22, natomiast w kuchni i łazience potrzebny będzie wyższy stopień ochrony (IP44). Jako ciekawostkę można dodać, że we wszelkiego rodzaju saunach i basenach stosuje się gniazdka o stopniu ochrony IP56.

Kolejny ważny aspekt to uziemienie. W sprzedaży są gniazdka z uziemieniem, czyli z wystającym z gniazdka bolcem, a także bez uziemienia. Uziemienie jest potrzebne w przypadku sprzętów o dużej mocy i ogółem części nowszych sprzętów, a jednocześnie gniazdka z uziemieniem są kompatybilne ze starszymi urządzeniami, które go nie potrzebują.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze gniazdka?

Obecnie gniazdka elektryczne mogą występować także w wersjach z pewnymi dodatkami. Chodzi tutaj między innymi o gniazdka z wbudowanymi zabezpieczeniami przeciwko niewłaściwemu wykorzystaniu przez dzieci. To doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy mają małe pociechy i chcą zapewnić ich bezpieczeństwo.

Innym przykładem bardziej rozbudowanego gniazdka jest gniazdko z portami USB. Obecnie bardzo wiele sprzętów ładuje się w ten sposób, a korzystając z dedykowanych portów USB, można oszczędzić sobie kłopotów z ładowaniem, gdy nie ma się pod ręką tradycyjnej ładowarki z bolcami i portem USB, którą wkłada się do gniazdka.

Dodatkowo, gniazdka sklep z reguły oferuje w różnych wersjach kolorystycznych, a także w odmiennych kształtach, dzięki czemu można z łatwością dopasować ich design do reszty pomieszczenia. Warto, aby gniazdko było nie tylko użyteczne, ale też miłe dla oka!

Dodaj komentarz