Zgubiłem klucz do mieszkania. Co dalej?

Zgubiłeś klucz do mieszkania albo zamek odmawia Ci posłuszeństwa? Przede wszystkim nie panikuj. Każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się zatrzasnąć w mieszkaniu, zgubić klucz lub doprowadzić do innej sytuacji, w której nie mogliśmy dostać się do domu. Panika niestety w takim przypadku nie pomaga. Co za możesz zrobić? Przede wszystkim zadzwonić do ślusarza i spokojnie czekać na pomoc.

Dlaczego ślusarz? 

Ślusarze to wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają odpowiedni sprzęt żeby otworzyć mieszkanie bez klucza. Najczęściej jest to wytrych, który zgodnie z polskim prawem legalnie mogą posiadać tylko osoby do tego uprawnione. Tak samo żeby wykonywać zawód ślusarza trzeba mieć konkretne pozwolenia i certyfikaty. Dlatego dzwoniąc po specjalistę mamy pewność, że nie tylko otworzy on nasze drzwi, ale także nie szkodzi zamka w procesie. 

Najczęstszą metodą otwierania drzwi bez klucza jest lockpicking, która polega na umiejętnym manipulowaniu mechanizmem zamka. Dzięki temu zębatki ustępują, a my możemy wejść do mieszkania. Pamiętaj jednak, by trzymać w mieszkaniu zapasowe klucze w razie zgubionej pary. Dobrym rozwiązaniem jest także trzymanie zapasowych kluczy u zaufanych sąsiadów. Wtedy nawet jeśli zgubimy klucze, to nie będziemy musieli dzwonić po fachowców. 

Zgubiłem klucz do mieszkania: czego nie robić?

W pierwszym odruchu próbujemy szarpać za zamek i próbować otworzyć go na własną rękę – a to jest najgorsze co możemy zrobić. Dlaczego? Wszystkie nowe modele drzwi (z ostatnich 10 lat) wyposażone są w systemy antywłamaniowe Jedne są bardziej skomplikowane, drugie mniej, ale zabezpieczają przed  włamaniem. Systemy antywłamaniowe zaprojektowane są w skomplikowany sposób, który jest prawie, że niemożliwy do rozpracowania dla włamywaczy, a co dopiero dla nas – całkiem niewyspecjalizowanych w tym kierunku osób. Wszelkie samodzielne próby otworzenia zamka mogą zakończyć się jego zniszczeniem. 

Filmowe otworzenie drzwi wsuwką lub innego rodzaju spinką jest w prawdziwym życiu co najmniej niemożliwe. A przynajmniej nie przy systemach antywłamaniowych. Możesz za to zamek trwale uszkodzić i jedyne co Ci wtedy pozostanie, to wymiana systemu na nowy. To z kolei będzie dużo droższa zabawa, niż skorzystanie z usług ślusarza. Warto wiedzieć, że po ślusarza można zadzwonić o każdej porze dnia i nocy. Od tego jest specjalne pogotowie zamkowe https://www.pogotowie-zamkowe-lodz.pl/, które obsługuje zamkniętych w potrzebie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Dodaj komentarz