Zbieramy lecznicze zioła z ogródka

W zapobieganiu i leczeniu wielu chorób zioła wciąż zajmują bardzo ważne miejsce. Często wspierają działanie leków chemicznych, likwidują drobne przypadłości, a nawet łagodzą przewlekłe schorzenia. Swoją domową apteczką warto uzupełnić o zioła, które można zerwać we własnym ogródku. Oto kilka z nich.

Nagietek

To jednoroczna roślina bardzo chętnie wysiewana w wiejskich ogrodach. Nagietek osiąga wysokość do 60 cm. Na szczycie łodygi rozwijają się żółte lub mocno pomarańczowe kwiatostany. Można kupić koszyczek nagietka w aptece lub zielarni bądź zebrać i ususzyć je samodzielnie. Napar z kwiatów (suszy się same płatki) nagietka ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwzapalne. Roślina przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry, regeneruje błonę śluzową nosa, gardła i jamy ustnej oraz oczu. Pomaga przy oparzeniach (także słonecznych), owrzodzeniach żylakowych i odmrożeniach.

Tymianek

To niewielka, dorastająca do 30 cm krzewinka o drobnych, z czasem drewniejących pędach. Ziele tymianku działa rozkurczowo, wykazuje też działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i napotne. Poprawia trawienie. Można go stosować w nieżytach gardła i krtani, w przeziębieniach, kaszlu, schorzeniach przewodu pokarmowego. Tymianek przydaje się też w każdej kuchni. Ziele ścina się przed pełnią kwitnienia, ponownie można zebrać tymianek w drugiej połowie sierpnia.

Cebula

Wykazuje działanie bakteriobójcze, uodparniające, odmiękczające i obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Stosowana jest w suchym, męczącym kaszlu i nieżytach górnych dróg oddechowych. Okłady z gotowanej cebuli pomagają na owrzodzenia, czyraki i ropnie, ze świeżej – na bóle reumatyczne.

Malwa

Jest chętnie uprawiana w ogrodach w rustykalnym stylu. W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty malwy czarnej. Wykazuje działania osłaniające w zapaleniach gardła, chrypkach, nieżytach górnych dróg oddechowych, trudnościach w odkrztuszaniu, przy uszkodzeniach błon śluzowych jamy ustnej i stanach zapalnych jamy ustnej. Odwar z kwiatów malwy może być stosowany również przy nieregularnych miesiączkach. Kwiaty malwy czarnej zbiera się do suszenia razem z kielichem aż do jesieni.

Wszystkie zioła ścina się przed południem w pogodny dzień. Wtedy zawierają najwięcej czynnych związków. Zebrane zioła – świeże lub suszone – można wykorzystać do przygotowania leczniczych nalewek. Suszone wykorzystuje się również do przygotowania naparów. Zwykle przyrządza się napar z 1-3 łyżeczek zalanych wrzącą wodą. Zebrane zioła suszy się w przewiewnym i ciemnym miejscu.

Dodaj komentarz