Wycinka drzew i krzewów – o czym należy pamiętać?

Wycinka drzew i krzewów, szczególnie przeprowadzana na dużą skalę, może mieć ogromny wpływ na środowisko naturalne. Odczują ją boleśnie ptaki, które na przykład mogły zbudować na niektórych z nich gniazda. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy do czynienia z gatunkami znajdującymi się pod ochroną (warto przy okazji wspomnieć, że z uwagi na rozporządzenie Ministra Środowiska w tej sprawie, wszystkie ptaki na terenach miejskich objęte są ochroną gatunkową).

Samowolne zabicie lub zranienie takiego ptaka lub zniszczenie jego lęgowiska może mieć dla nas poważne konsekwencje prawne. Dlatego też jest jedna kluczowa rzecz, o której powinniśmy pamiętać, jeśli planujemy wycinkę drzew i krzewów, a mianowicie opinia ornitologiczna. Czym ona dokładnie jest i jakie ma znaczenie w kontekście wycinki? Wszystko wyjaśnimy poniżej.

Opinia ornitologiczna a wycinka drzew i krzewów

Specjalistyczna opinia ornitologiczna Bydgoszcz przydaje się nie tylko w przypadku wycinki drzew i krzewów (może się także okazać niezbędna na przykład przy modernizacji domu lub mieszkania), ale nie da się ukryć, że to właśnie wtedy jest najbardziej kluczowa. Wycinając sporą połać lasu, szanse, że znajdują się tam jakieś lęgowiska ptaków, są bardzo duże.

Dzięki takiemu dokumentowi, jak opinia ornitologiczna, wiadomo będzie, kiedy mija okres lęgowy, a więc kiedy można bezpiecznie rozpocząć wycinkę. Co więcej, uzyskamy informacje na temat tego, jak musimy wynagrodzić ptakom usunięcie drzew – zazwyczaj będzie się to odbywało poprzez założenie specjalnych budek lęgowych. Ich ilość zależna jest od tego, jak wiele drzew wycięliśmy.

Komu zlecić sporządzenie opinii ornitologicznej?

Sporządzeniem opinii ornitologicznej nie powinna zajmować się przypadkowa osoba, a doświadczony ornitolog, który posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikację. Dzięki temu jej przygotowanie nie będzie się opóźniać ani przedłużać, a efekt końcowy będzie zadowalający.

Korzystając z usług mało wiarygodnej firmy narażamy się na różnego rodzaju problemy, takie jak błędy i braki w dokumentacji, które z pewnością nie umkną uwadze organu, który będzie rozpatrywał nasz wniosek o pozwolenie na wycinkę. Dlatego też najlepiej oszczędzić sobie takich problemów.

W poszukiwaniu właściwego eksperta pomóc nam mogą opinie w mediach społecznościowych, które będą wskazówką odnośnie do tego, jak będzie prawdopodobnie układać się współpraca z daną firmą. Warto także rzucić okiem na przykładową opinię ornitologiczną, jeśli interesujący nas usługodawca takową udostępnia. Będziemy dzięki temu wiedzieli, czego możemy się spodziewać.

 

Dodaj komentarz