Komu zlecić sporządzenie opinii ornitologicznej?

Opinia ornitologiczna może być przydatna czy wręcz niezbędna w wielu przypadkach, takich jak choćby termomodernizacja budynku czy wycinka drzew. Pozwala ona przeprowadzić prace sprawnie, szybko i bez niepotrzebnych przestojów, przy jednoczesnym dbaniu o dobro i bezpieczeństwo ptaków.

Ważne jest, żeby została wykonana w pełni prawidłowo. W przeciwnym wypadku na przykład nasz wniosek o pozwolenia na wycinkę może zostać odrzucony przez organ weryfikujący, co doda nam jedynie zmartwień i wydłuży cały proces. Nawet, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, to i tak zostaniemy ukarani, jeśli zdarzy nam się złamać prawo, niszcząc lęgowiska lub zabijając ptaki. Pojawia się w związku z tym jedno pytanie: komu zlecić sporządzenie opinii ornitologicznej, żeby uniknąć takich problemów?

Opinia ornitologiczna – kto powinien ją wykonywać?

Opinię ornitologiczną powinien sporządzać wykwalifikowany ekspert od ptaków, który, jak łatwo domyślić się już po samej nazwie tej opinii, nazywany jest ornitologiem. Jako ciekawostkę można dodać, że ornitologia nie obejmuje nietoperzy – nimi zajmuje się osobna dziedzina, zwana chiropterologią.

Możliwe więc, że poza opinią ornitologa do bezpiecznego wykonywania termomodernizacji nieruchomości czy innych działań, które mogą zaszkodzić nietoperzom, potrzebny będzie jeszcze chiropterolog.

Osoba podejmująca się wykonywania opinii ornitologicznej powinna mieć odpowiednie kwalifikację, a najlepiej także realne doświadczenie w różnego typu projektach. Dzięki temu jest większa szansa, że w naszym przypadku wszystko pójdzie szybko, sprawnie i bez najmniejszych problemów.

Koszty sporządzenia opinii ornitologicznej zaczynają się od 700 złotych, ale wiele zależy tutaj od rodzaju budynku, zakresu projektu i ilości roboczogodzin potrzebnych na realizację zlecenia.

Jak znaleźć dobrego ornitologa?

Dobrego ornitologa, takiego, jak ten dostępny tutaj: https://avesnature.com.pl/opinia-ornitologiczna-bydgoszcz/, najłatwiej znaleźć, kierując się rekomendacjami wśród znajomych i rodziny, a także zaufanych portali i ekspertów. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług danej osoby czy firmy, dla bezpieczeństwa warto zawsze sprawdzić, jakie krążą o niej opinie w sieci, a także zapoznać się z przykładową opinią ornitologiczną lub dotychczasowymi realizacjami.

Takie informacje coraz częściej umieszczane są na stronach firm, ponieważ pozwalają potencjalnym klientom łatwiej ocenić wiarygodność usługodawcy. Dzięki właściwemu doborowi ornitologa oszczędzimy sobie dużą ilość stresu i nerwów, które mogłyby się wiązać z trudną współpracą ze słabo wykwalifikowaną, niedoświadczoną osobą, która pracuje wolno czy robi poważne pomyłki w dokumentacji.

Dodaj komentarz