W zdrowym ciele, zdrowy duch

Już Hipokrates, nazywany ojcem medycyny mówił ” jesteś tym co jesz” . Dlaczego zatem po tych tysiącach lat zamieniliśmy zdrową, żywą i naturalną żywność na wysokoprzetworzone zamienniki? Zamiast jeść witaminy, minerały i błonnik, jemy tłuszcz i cukier. Oczekujemy zdrowia i energii, a zamiast tego dostajemy cukrzycy, zawałów i raka. Może warto pomyśleć o zmianach w nawykach żywieniowych, żeby przywrócić zdrowie i równowagę naszemu organizmowi?

5 kroków do odzyskania zdrowia

Zanim omówię zmiany, które dadzą nam zdrowie muszę uczulić każdego czytelnika, że zmiany na lepsze nie przychodzą w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy dwóch. Jeżeli zanieczyszczaliśmy organizm dziesięć czy piętnaście lat, teraz musimy co najmniej drugie tyle poświęcić na regenerację. Oczywiście efekty mogą być widoczne już wcześniej, ale chodzi o to żebyśmy zrozumieli, że idea tabletki, która zaraz po łyknięciu przywraca nam całkowite zdrowie, to dalej jedynie marzenia, a medycyna wciąż za mało mówi o profilaktyce zdrowia.

Krok 1

Pij wodę. Woda to ponad 70% naszego organizmu. Pijąc ją w regularnych odstępach ok. 2 litrów dziennie, sprawiamy że toksyny oraz złogi metaboliczne nie zalegają w naszym organizmie. Woda jest również nośnikiem wartości odżywczych, dlatego picie jej regularne dodaje energii, odbudowuje zniszczone komórki oraz dotlenia organizm.

Krok 2

Jedz warzywa. Najlepiej sezonowe i świeże. Nauka właściwego przygotowania warzyw i owoców jest tematem bardzo rozległym. Pamiętaj, żeby w ciągu dnia zjeść 5 porcji warzyw i owoców. Niech to będą produkty nie poddane obróbce cieplnej jeżeli się da, takie zawierają najwięcej witamin i minerałów, dostarczają nam również wodę. Warzywa, a głównie ich skórka to tzw. błonnik czyli pożywienie dla dobrych bakterii żyjących w naszym organizmie i odpowiedzialnych za jego zdrowie.

Krok 3

Odrzuć produkty obciążające pracę naszego organizmu i powodujące zapory metaboliczne. Zrezygnuj z napoi gazowanych oraz soków w kartoniku. Ogranicz kawę, a jeżeli musisz ją pić na każdą szklankę kawy dolicz dodatkową szklankę wypitej wody w ciągu dnia. Z alkoholi pij wino czerwone i to ok 200ml dziennie maksymalnie. Białą mąkę w chlebie i makaronach zamień na tą z pełnego ziarna, albo produktów strączkowych.

Krok 4

Czerwone mięso i ser żółty jedz najwyżej 2-3 razy w tygodniu, dzięki temu dasz czas na regenerację swojej wątrobie. Do potraw dodawaj zioła wspomagające pracę i detoksykację organizmu np. kurkumę, ostropest, kumin, tymianem czy imbir.

Krok 5

Uprawiaj sport. Nie musi być to duży wysiłek. Wystarczy spacer z psem, ćwiczenia rozciągające, czy jazda na rowerze, nawet tym stacjonarnym. Wyrób w sobie nawyk 30 minut poświęcanych w ciągu dnia na aktywność fizyczną. Niech będą to zajęcia, które pozwolą Ci zająć się sobą. Nie myśleć o problemach. Niech będzie to pół godziny dla Ciebie.

Takie małe zmiany w życiu, naprawdę mogą zmienić wiele. Poprawić wygląd, kondycję, zdrowie oraz dać nam parę lat więcej życia. Nie rezygnuj z siebie, zacznij wprowadzać dobre zmiany już dzisiaj, a odzyskasz zdrowie i radość życia.

Dodaj komentarz