Temperatura wody w akwarium – ile powinna mieć stopni?

Zestaw tapet z motywem Oreo, których Google nie stworzyło

Wbrew pozorom założenie akwarium nie jest proste. Należy dobrze przemyśleć, jakie rybki chce się tam trzymać, czy ma to być określony biotop, czy może mieszanka różnych. Należy dobrać odpowiedni filtr, który będzie dawał sobie radę z danym litrażem. Nie można zapominać też o grzałce i tu nasuwa się pytanie – jaka temperatura powinna być w akwarium?

Odpowiednie warunki w akwarium

Aby hodowane w akwarium rybki oraz inne organizmy żyły jak najdłużej i cieszyły się dobrym zdrowiem, należy zapewnić im odpowiednie warunki. Parametry wody są kluczową kwestią, a nieodpowiednia twardość czy zbyt wysoka zawartość szkodliwych substancji może doprowadzić nawet do tego, że akwarium opustoszeje. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie zbiornika przed wpuszczeniem do niego fauny. W późniejszym okresie również należy kontrolować chociaż podstawowe parametry, żeby móc szybko reagować na zmiany.

Podobnie jest z temperaturą. Zazwyczaj ryby dobrze czują się w pewnym zakresie temperatur i nie szkodzą im niewielkie wahania. Należy jednak pamiętać, że umieszczając kilka gatunków ryb w akwarium trzeba zwrócić uwagę na wszystkie zakresy temperatur.

Czym ogrzewać akwarium?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych grzałek do wody. Należy wybierać te dedykowane akwariom, które mogą być w pełni zanurzone. Powinny posiadać termostat, który pomoże ustawić odpowiednią temperaturę wody.

Grzałkę najlepiej dobrać do litrażu zbiornika. Nie warto inwestować w osprzęt dostosowany do dużo większych akwariów, bo jego cena zależna jest od mocy.

Jak sprawdzać temperaturę?

Mimo posiadania grzałki z termostatem, warto kontrolować jej pracę. Wystarczy najtańszy termometr akwarystyczny, który wskaże aktualną temperaturę.

Nie warto kupować termometru paskowego, nie jest precyzyjny.

Jaka temperatura powinna być w akwarium?

To zależy od gatunków, jakie planuje się hodować w akwarium. Nie można łączyć ze sobą ryb, które wymagają skrajnie różnych temperatur, bo to może doprowadzić do chorób, a nawet śmierci jednego z gatunków.

Dla przykładu – danio pręgowane mimo tego, że jest gatunkiem egzotycznym, preferuje temperaturę wody od 20 do 25 stopni Celsjusza. Gurami są z kolei ciepłolubne i najlepiej czują się w temperaturze od 25 do 30 stopni Celsjusza. Ryzykowne będzie trzymać te dwa gatunki razem w akwarium, ponieważ 25 stopni to co prawda będzie dopuszczalna temperatura, ale jakiekolwiek wahanie doprowadzi do pogorszenia samopoczucia jednego z gatunków.

Podsumowując – dobierając ryby do akwarium należy zwracać uwagę na parametry wody, w tym temperaturę, w której powinny żyć dane gatunki ryb. Wówczas jest największa szansa na to, żeby akwarium długo cieszyło oczy właściciela.

Dodaj komentarz