Obróbka skrawaniem – na czym polega i który rodzaj wybrać?

Obróbka skrawaniem – na czym polega i który rodzaj wybrać?

Obróbka skrawaniem nie jest zupełnie nową metodą – stosuje się ją z powodzeniem od co najmniej kilkudziesięciu lat. Jednak, jak większość procesów produkcyjnych, wraz z upływem czasu ewoluuje, jest rozwijana i udoskonalana. W praktyce oznacza to, że można wykorzystywać ją na wiele sposobów, od bardziej tradycyjnych, po nowoczesne. W takim razie, który sposób jest najlepszy?

Czym jest obróbka skrawaniem?

W skrócie można powiedzieć, że obróbka skrawaniem to proces, który polega na oddzielaniu materiału od elementu roboczego w celu nadania mu pożądanego kształtu, wymiarów i powierzchni. Jest szeroko stosowana w przemyśle metalowym, aczkolwiek można ją wykorzystać także w przypadku innych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne czy drewno.

Może być realizowana na różne sposoby, ale najczęściej spotykane są dwie podstawowe metody: manualna i sterowana numerycznie (CNC). Zanim odpowiemy na pytanie, które rozwiązanie warto wybrać, warto wyjaśnić, czym się różnią i jakie mają wady oraz zalety.

Obróbka skrawaniem manualna

Obróbka manualna polega na stosowaniu narzędzi ręcznych lub maszyn obsługiwanych przez operatora, takich jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki. W przypadku obróbki manualnej, operator musi precyzyjnie kontrolować ruchy narzędzia oraz ustawienia maszyny, aby uzyskać pożądany kształt i wymiary elementu.

Wśród najważniejszych zalet tej metody można wyróżnić możliwość wykonywania unikalnych, pojedynczych przedmiotów, a także większą elastyczność w przypadku konieczności modyfikacji projektu. Jeśli zaś chodzi o wady obróbki manualnej, to składa się na nie przede wszystkim niższa precyzja i powtarzalność w porównaniu z obróbką CNC, większe ryzyko błędów ze strony operatora, dłuższy czas realizacji zlecenia.

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka CNC (Computer Numerical Control) to metoda sterowania maszynami za pomocą komputera, który interpretuje zaprogramowane wcześniej instrukcje  i automatycznie kontroluje ruchy narzędzia oraz parametry obróbki.

Takie rozwiązanie pozwala na realizację bardziej precyzyjnych i powtarzalnych operacji niż obróbka manualna. Pozwala na szybszą realizację zleceń i daje możliwość pracy z większą liczbą osi, co pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych elementów. Może się jednak wiązać z wyższym kosztem maszyn i urządzeń, a także zapewnia mniejszą elastyczność w przypadku produkcji jednostkowej czy modyfikacji projektu.

Którą metodę wybrać?

Wybór metody obróbki skrawaniem zależy przede wszystkim od rodzaju produkcji, a więc tego, czy jest ona seryjna czy jednostkowa. Zarówno obróbka manualna, jak i CNC mają swoje zastosowania. Przy produkcji masowej, gdzie z jednej strony zależy nam na precyzji, ale jednocześnie dużą rolę odgrywa powtarzalność i szybkość pracy, obróbka skrawaniem CNC będzie najlepszą opcją.

Dodaj komentarz