Skąd się bierze bezsenność?

Translator Google działa od teraz we wszystkich aplikacjach od Android 4.2

Problemy z zasypianiem oraz zaburzenia snu były jeszcze nie tak dawno traktowane jako problem dość błahy. Dziś wiadomo, że bezsenność może mieć poważny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Im częstsze są problemy ze snem, tym bardziej cierpi nasz organizm. Dlaczego bezsenności nie można ignorować? W jaki sposób można walczyć z tym problemem?

Bezsenność i jej przyczyny

Bezsenność może mieć różne przyczyny. Hałas, nieregularny tryb życia, niewygodne łóżko – oto czynniki, które mogą mieć bardzo duży wpływ na problemy związane z zasypianiem. Nie są one jednak jedynymi przyczynami bezsenności. Wśród tych, którzy mają poważne problemy z zasypianiem, znajdują się przede wszystkim osoby starsze, jednak bezsenności nie można ograniczać tylko i wyłącznie do nich.

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia i nadmiar obowiązków są częścią naszego życia, zaburzenia snu stają się bardzo częstym problemem wśród ludzi młodych. Bardzo często bezsenność wynika z nadmiernego napięcia psychicznego, a im dłużej trwa, tym gorzej czuje się osoba dotknięta tym problemem.

Brak snu to coraz silniejsze zmęczenie i coraz większe problemy z koncentracją. To również spadek naturalnej odporności organizmu, a zatem i większe ryzyko złapania infekcji.

Jak walczyć z bezsennością?

Bezsenność jest jednym z tych problemów, którym poświęca się coraz więcej uwagi. Pacjenci, których męczą zaburzenia snu, mogą skorzystać m. in. z psychoterapii oraz z coraz bardziej popularnych technik relaksacyjnych. Można też skorzystać z pomocy lekarza, który zazwyczaj przepisuje środki nasenne.

Z tymi należy jednak postępować ostrożnie. Dlaczego? Pamiętajmy, że leki nasenne pozwolą zasnąć, nie pomogą się jednak pozbyć tego problemu, który jest przyczyną bezsenności.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest poszukanie wsparcia w poradniach, np. w Poradniach Zaburzeń Snu. Warto też skupić się na ustaleniu przyczyn problemów z zasypianiem. Może się przecież okazać, że bezsenność spowodowana jest… drobnymi błędami, które większość z nas popełnia wciągu dnia.

Styl życia a bezsenność

Bardzo często przyczyną bezsenności okazuje się styl życia – szczególnie w przypadku młodych ludzi. Szybkie tempo życia, wstawanie i zasypianie o różnych porach, wypijanie zbyt wielkich ilości kawy – oto bardzo częste przyczyny zaburzeń snu. Warto jednak pamiętać o tym, że i nasze zachowanie przed snem, i nasza dieta mogą w istotny sposób wpływać na problemy ze snem.

Niewskazane jest zatem sięganie po zbyt obfite posiłki w godzinach wieczornych oraz picie kawy lub herbaty. Pomóc może za to kąpiel z dodatkiem waleriany, relaks przy spokojnej muzyce lub lektura niezbyt męczącej książki. Taki wieczorny relaks może automatycznie rozwiązać wiele problemów z zasypianiem i sprawić, że sen nadejdzie znacznie szybciej.

Bezsenność to jeden z poważniejszych problemów współczesnego świata. Im szybciej żyjemy, tym częściej zaczynają nam dokuczać zaburzenia snu. Pamiętajmy zatem, by mimo licznych obowiązków, znaleźć nieco czasu na odpoczynek i relaksację. Dzięki temu można uniknąć wielu poważnych problemów ze snem, którego brak jest poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz