Savoir vivre obowiązujący przy wręczaniu prezentów

Czy istnieje coś takiego, jak savoir-vivre? Jak najbardziej, zasady dobrego wychowania i etykiety obejmują wszystkie dziedziny naszych relacji społecznych, w tym również wręczanie i otrzymywanie prezentów. Wprawdzie prezenty często kojarzą nam się z niezbyt oficjalnymi uroczystościami, jak urodziny w gronie domowników, czy rodzinna wigilia Bożego Narodzenia, jednak warto znać ogóle zasady, nawet, jeśli później niekoniecznie będziemy je wszystkie wcielać w życie.

Podstawową zasadą jest dbałość o to, by prezent spodobał się obdarowanemu. Zawsze istnieje pewne ryzyko, że mimo wszystko nie trafisz z prezentem, ale można je znacząco zminimalizować. Zupełnie różne podarunki kupuje się osobom starszym, a inne dzieciom czy nastolatkom. Ważny jest nie tylko odpowiedni dobór podarunku do okazji, pory roku, upodobań i zainteresowań danej osoby, lecz także element zaskoczenia. Nikt nie lubi otrzymywać sztampowych, banalnych prezentów. Dlatego nawet jeśli rok wcześniej dana rzecz bardzo się spodobała osobie, której chcesz coś kupić, w tym roku postaraj się wymyślić coś zupełnie innego.

Ważna jest również cena prezentu. Oczywiście absolutnie, pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozostawiać nigdzie metki zdradzającej wartość upominku. Również dorzucanie do prezentu paragonu na wypadek chęci zwrotu danej rzeczy dalekie jest od modelowego savoir-vivre’u. Nie powinniśmy kupować rzeczy o bardzo niskiej wartości, używanych i noszących ślady użytkowania, w jakikolwiek sposób zniszczonych.

Nietaktem jest jednak również zbyt drogi prezent. Zwłaszcza, gdy nie pasuje to do charakteru uroczystości. Na przykład, jeśli nie jesteśmy bardzo zżyci, podarowanie dziecku na urodziny niezwykle drogiego prezentu może spowodować, że jego rodzice poczują się z tym niekomfortowo.

Warto przemyśleć również opakowanie prezentu. Nietaktem jest przedarty papier prezentowy czy torebka, po której widać, że przechodzi z rąk do rąk. Oczywiście na opakowaniu nie powinna widnieć cena. Wszelkie torebki foliowe czy reklamówki to grube faux-pas. Świąteczny motyw na torebce wręczanej w lipcu też nie wypadnie najlepiej. Najlepsze są jak najbardziej staranne opakowania, można je wykonać samodzielnie, lub – jeśli nie mamy czasu albo zdolności – zwrócić się po pomoc do jednego z punktów oferujących ozdobne pakowanie prezentów.

Pamiętajmy, że im bardziej uroczysta i elegancka okazja, tym bardziej powinniśmy się postarać, wybierając eleganckie opakowanie dla naszego podarunku. Ważne jednak, by opakowanie współgrało z samym prezentem. Humorystyczny, niedrogi upominek w bardzo drogim i eleganckim opakowaniu to nieporozumienie. Z kolei elegancki, drogi prezent w byle jakim opakowaniu to również nie najlepszy pomysł.

Co jeszcze obejmuje prezentowy savoir-vivre? Reakcję na prezent! Nawet, jeśli otrzymaliśmy coś, co kompletnie nam się nie przyda ani się nam nie podoba, nie wypada pokazać tego po sobie. Podstawową zasadą zachowania kultury jest uprzejme podziękowanie za podarunek. Jeśli nawet bardzo nam się nie podoba, nie ma sensu komplementować go na siłę, jednak nietaktem byłoby narzekanie na prezent lub demonstracyjne odłożenie go na bok.

Dodaj komentarz