Rodzaje ryżu i ich wartości odżywcze

Ryż to podstawowy pokarm dla niemal dwóch miliardów ludzi żyjących głównie w okolicach Azji. Jego powszechna dostępność, łatwość przyrządzenia, niska cena oraz wartości odżywcze sprawiły, że zagościł on także w polskiej kuchni. Jakie rodzaje ryżu możemy znaleźć na rynku? Czym różnią się między sobą i jakie posiadają wartości odżywcze? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Ryż biały długoziarnisty

Ryż biały długoziarnisty jest najpopularniejszym i najczęściej spożywanym rodzajem ryżu. Zawiera relatywnie niewiele skrobi, dzięki czemu jest bardzo sypki po ugotowaniu, jednak charakteryzuje się też niewielką ilością wartości odżywczych, które zanikają w procesie obróbki wstępnej. Usuwana jest wówczas niejadalna, zewnętrzna łuska ziarna, ale też jego zewnętrzne warstwy zawierające cenne minerały i witaminy. To właśnie dlatego ryż biały charakteryzuje się lekkostrawnością oraz neutralnym smakiem, ale nie jest on polecany w zbilansowanej diecie.

Ryż parboiled

Podczas produkcji ryżu parboiled jest on poddawany działaniu gorącej pary wodnej o bardzo wysokim ciśnieniu. W wyniku tego procesu zewnętrzna, niejadalna skorupa ziarna zostaje usunięta, a zdecydowana większość składników odżywczych, w tym witamin i minerałów, zostaje zachowana. Ryż parboiled charakteryzuje się znacznie krótszymi ziarnami od ryżu białego, a także bursztynowym kolorem, który znika po ugotowaniu. Jest on też niezwykle sypki, a ziarna się między sobą nie kleją, przez co ryż parboiled nie nadaje się do sushi i tym podobnych potraw.

Ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy jest zapachową odmianą klasycznego ryżu białego. Posiada on charakterystyczny, przyjemny zapach kojarzący się z kwiatami jaśminu. Woń ta jest szczególnie wyczuwalna przed ugotowaniem, choć utrzymuje się już w mniej intensywnej formie już w gotowej potrawie. Ryż jaśminowy jest najsłodszym rodzajem ryżu, zawiera on też sporą ilość skrobi, co przekłada się na jego dużą kaloryczność.

Ryż brązowy

Ryż brązowy to tak naprawdę ryż biały długoziarnisty, z którego usunięto jedynie niejadalną osłonkę ziarna. Dzięki temu zawiera on najwięcej składników odżywczych ze wszystkich rodzajów ryżu, co przekłada się na jego unikalny smak. Ziarna ryżu brązowego wymagają znacznie dłuższego przygotowania, ale dzięki dużej zawartości błonnika są polecane dla osób z problemami trawiennymi. Po ugotowaniu ryż brązowy jest sypki, ale czasami ziarna się ze sobą sklejają.

Ryż okrągłoziarnisty (ryż do sushi)

Ryż okrągłoziarnisty zawiera dużą ilość amylopektyny, czyli naturalnego cukru o budowie chemicznej przypominającej skrobię. To właśnie ten związek chemiczny odpowiada za niesamowitą kleistość tego gatunku ryżu, dzięki czemu jest on stosowany przede wszystkim do sishi, zapiekanem czy gołąbków. Zawiera on niewiele minerałów czy witamin, a do jego ugotowania potrzeba dużej ilości wody. Ziarna ryżu do sushi są krótkie i owalne, dzięki czemu są też stosowane do produkcji ryżu dmuchanego.

Ryż czarny

Czarny ryż został wyhodowany przez rolników z Południowo-Wschodniej Azji. Charakteryzuje się długim czasem gotowania oraz nietypowym, orzechowym smakiem, dzięki czemu pasuje on do wielu sałatek czy potraw jednogarnkowych. Należy go jednak bardzo długo gotować, a także pamiętać o dodaniu dużej ilości wody. Co istotne, czarny ryż zawiera nawet więcej minerałów i witamin od ryżu brązowego, przez co jest świetnym uzupełnieniem zbilansowanej, zdrowej diety.

Dodaj komentarz