Propanediol w kosmetykach – bezpieczny zamiennik glikolu propylenowego

Propanediol w kosmetykach – bezpieczny zamiennik glikolu propylenowego

Propanediol jest składnikiem, o którym coraz częściej możemy usłyszeć w kontekście pielęgnacji skóry. Składnik ten jest naturalnym zamiennikiem glikolu propylenowego i możemy go spotkać w kosmetykach oczyszczających, tonikach a także balsamach. Propanediol jest bezpieczny dla skóry oraz posiada właściwości wpływające korzystnie na jej kondycję.

Czym jest propanediol?

Propanediol wytwarzany jest z syropu kukurydzianego. Posiada gęstą, bezbarwną konsystencję oraz szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Możemy go spotkać w balsamach, tonikach, żelach do mycia twarzy, a także innych produktach przeznaczonych właśnie do pielęgnacji skóry. Jest on bezpieczniejszą alternatywą dla glikolu propylenowego, który budzi kontrowersje ze względu na swój toksyczny skład chemiczny.

Jak wpływa na skórę?

Propanediol jest chętnie wykorzystywany w przemyśle produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych przeznaczonych dla skóry nie tylko ze względu na to, że jest bezpieczniejszym zamiennikiem glikolu propylenowego, ale także ze względu na swoje właściwości, wśród których możemy wymienić:

  • wygładzanie skóry – ten naturalny emolient działa jak bariera ochronna i pomaga zmniejszyć utratę wody przez skórę. Posiada ponadto właściwości silnie kojące i nawilżające.
  • działanie oczyszczające – jest składnikiem o właściwościach głęboko oczyszczających, dlatego tak często możemy go znaleźć w żelach czy piankach do mycia twarzy. Pomaga usunąć nadmiar sebum oraz dokładnie oczyszcza pory. Potrafi zdziałać cuda u osób z problemami trądzikowymi.
  • działanie przeciwstarzeniowe – z wiekiem naturalne substancje pomagające utrzymać wilgoć wykazują coraz mniejsze działanie, sprawiając że skóra staje się przesuszona i uwidaczniają się zmarszczki. Propanediol ma właściwości silnie nawilżające, dzięki czemu pomaga zachować odpowiedni poziom nawilżenia skóry i spowolnić proces jej starzenia.
  • wspomaganie wchłanianie składników odżywczych – składniki odżywcze znajdujące się w kosmetykach bez dodatkowej pomocy mogą nie mieć wystarczającej mocy wchłaniania się w głąb skóry, przez co nie są tak skuteczne jak powinny być. Propanediol jest bardzo częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry właśnie ze względu na wspomaganie innych składników aktywnych.

Czy powoduje skutki uboczne?

Chociaż propanediol jest stosunkowo bezpiecznym składnikiem dla skóry, to u niektórych może wywołać delikatne podrażnienia. Zwłaszcza u osób uczulonych na ten składnik. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania kosmetyku z propanediolem, dzień wcześniej należy przeprowadzić test na małym obszarze skóry.  Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl

Dodaj komentarz