Po co wykonuje się opinię ornitologiczną?

Opinia ornitologiczna jest ważnym dokumentem, który przede wszystkim wskazuje, jaki był wynik kontroli przeprowadzonej przez ornitologa na danym obiekcie. W niektórych przypadkach może ona być zalecana, w innych – wymagana (taką decyzję podjął między innymi Urząd Miasta w Warszawie), aby móc podjąć prace budowlane. Po co się ją wykonuje? Komu warto ją powierzyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kiedy (i po co) trzeba wykonać opinię ornitologiczną?

Opinia ornitologiczna jest kluczowa, aby podczas różnego rodzaju remontów (na przykład podczas termoizolacji starych budynków miejskich, które mogą posiadać strychy zamieszkane przez ptaki) nie uszkodzić ptasich gniazd, a także nie zrobić krzywdy samym zwierzętom. Opinia ornitologiczna powinna zawierać nie tylko informację na temat tego, jakie siedliska i gatunki ptaków wykryto na danym obiekcie. Kluczowe jest także wskazanie, w jaki sposób należy prowadzić prace, aby ich nie uszkodzić i co należy zrobić, aby zrekompensować ewentualne nieuniknione zniszczenia (na przykład stworzyć budkę lęgową).

Jak wskazuje sama jej nazwa, opinię ornitologiczną powinien przeprowadzić wykwalifikowany ornitolog, a nie na przykład znajomy hobbysta. Poza remontami i pracami budowlanymi wewnątrz budynków opinia taka może być przydatna również w sytuacji, kiedy w ramach planowanej inwestycji musimy wyciąć jakieś drzewa. Opinii należy zasięgnąć jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, tak aby mieć czas i możliwość dostosowania się do wyciągniętych przez ornitologa wniosków. Dokładne informacje na temat dat, w których wykonuje się opinie ornitologiczne, można znaleźć pod adresem https://avesnature.com.pl/opinia-ornitologiczna-w-warszawie/.

Wykonanie opinii ornitologicznej warto powierzyć rzetelnemu, doświadczonemu ornitologowi, cieszącemu się wśród byłych klientów pozytywną opinią. W ten sposób unikniemy przestojów w pracy i problemów związanych z długim oczekiwaniem na sporządzenie opinii bądź pojawienia się w niej jakichkolwiek błędów i niejasności. Decydując się na rzetelnego, sprawdzonego specjalistę, takiego jak zespół avesnature, możemy mieć pewność, że cały proces związany z opinią ornitologiczną przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Koszt wykonania opinii ornitologicznej

Ciężko jest jasno wskazać, jaki jest koszt wykonania opinii ornitologicznej, ponieważ zależy to od indywidualnych czynników. Przede wszystkim kluczowe jest, z jakim typem oraz rozmiarem budynku mamy do czynienia. Zazwyczaj mniej zapłacimy, kiedy mamy do czynienia ze zwykłym, przeciętnych rozmiarów domem jednorodzinnym, a więcej, kiedy ornitolog będzie musiał zbadać cały blok wielorodzinny. Koszt może także zależeć od miasta, w którym zlokalizowany jest budynek.

Dodaj komentarz