Piękny ogród – podpowiadamy jakie rośliny wybrać do przydomowego ogrodu

Piękny ogród – podpowiadamy jakie rośliny wybrać do przydomowego ogrodu

Ogród przydomowy to teren zielony, który jest położony bardzo blisko zabudowania mieszkalnego. Najlepsze warunki do tworzenia ogrodu przydomowego to działka sporych rozmiarów położona blisko domu wolnostojącego. Duże powierzchnie pozwalają na stworzenie różnorodnych i ciekawych aranżacji, jednak właściciele niewielkich ogrodów także mogą wykonać ciekawe realizacje. 

Jakie rośliny do małego ogrodu przydomowego?

Niewielka przestrzeń, sprawia, że nie mamy możliwości posadzenia dowolnej roślinności, jednak nie oznacza to, nie uda nam się stworzyć oryginalnych aranżacji. 

Aranżując mały ogród przydomowy warto zwrócić uwagę na dobór odpowiednich roślin, które będą dobrane do warunków panujących w ogrodzie. Dobierając rośliny należy zwracać uwagę na: stopień wilgotności gleby i nasłonecznienie. Warto wziąć pod uwagę także nasze doświadczenia i  umiejętności pielęgnowania roślin. 

W małym ogrodzie świetnie sprawdzą się kompozycje złożone z lawendy, wrzosów i bukszpanów. Na niewielkiej przestrzeni świetnie będą prezentowały się także bzy, hortensje ogrodowe, jak również pnące odmiany róż.

Na niewielkiej przestrzeni doskonale poradzą sobie także drzewa iglaste. Szczególnie polecane są: tuje, jodła koreańska oraz sosna czarna. Dużą zaletą posiadania drzew iglastych w swoim przydomowym ogródku jest również fakt, iż nie gubią one liści przed zimą. Pozwala to na ograniczenie ilości prac ogrodowych. 

Przydomowy ogród w stylu nowoczesnym

Właściciele ogrodów coraz częściej decydują się na tworzenie ogrodów w nowoczesnym wydaniu. Stworzenie ogrodu w nowoczesnym stylu wymaga skrupulatnego planowania. 

Jednym z charakterystycznych elementów ogrodów nowoczesnych są żywopłoty, przycięte w eleganckie, geometryczne formy. Krzewy i drzewa iglaste strzyżone są w stożki, kule lub prostokątne kształty. 

Rośliny w nowoczesnych ogródkach przydomowych są bardzo mało zróżnicowane i przede wszystkim jednolite kolorystycznie. 

Do ogrodów nowoczesnych polecane są przede wszystkim rośliny, które nie wymagają dużych nakładów pracy i cieszą oko przez cały rok. Są to m.in. różaneczniki, lawendy, bukszpany i żywotniki. Często wybierane są także trawy ozdobne: miskanty czy rozplenice.  

Przydomowy ogród w rustykalnym stylu

Dużą popularnością cieszą się także ogrody zakładane w stylu rustykalnym, który określany jest także mianem wiejskiego. Te przydomowe ogrody kojarzą się z powrotem do natury, na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo nieuporządkowane. 

W wiejskim przydomowym ogrodzie warto tworzyć różnokolorowe kompozycje. Wybierając rośliny można sięgnąć po rośliny lilaki, jarzęby, lipy, ale także słoneczniki, piwonie, lilie i naparstnice. 

Dodaj komentarz