Zadłużenie osoby prywatnej – czy jest możliwe do sprawdzenia?

Osoby chcące pozyskać kredyt lub pożyczkę w banku, są starannie sprawdzane w BIK. Po to, aby miały one świadomość odnośnie tego, czy ich klient warty jest zaufania. W szczególności, jeżeli chodzi o ewentualne zadłużenia. Co mają powiedzieć osoby, które chciałyby sprawdzić zadłużenie osoby prywatnej, jednak nie pracują w banku? Czy i one mogą sprawdzić takie informacje?

Wiarygodność płatnicza

No cóż, jeżeli chodzi o aspekt finansowy, chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z jakimi czasami ma się aktualnie do czynienia. Trudnymi! Nic więc dziwnego, że nie tylko banki chcą zachować ostrożność, jeżeli chodzi o względy finansowe. Również firmy/osoby fizyczne, jakie będą nawiązywać współpracę z osobami prywatnymi. Sprawdzenie jej wiarygodności płatniczej powinno być jednym z najważniejszych czynników, który ma decydujący wpływ na to, czy będzie chciało się kontynuować taką współpracę, czy też nie.

Sprawdzenie zadłużenia osoby prywatnej 

Osoby, które chcą dokonać takiego sprawdzenia, powinny zapoznać się z pojęciem BIG. Oto Biuro Informacji Gospodarczej. BIG InfoMonitor to najlepsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji, które informuje o ewentualnym zadłużeniu firm oraz osób prywatnych. To dzięki temu można dowiedzieć się, czy wskazana osoba ma zadłużenia. Nie tylko w w bankach, ale również u dostawców telefonii komórkowych, dostawców prądu czy gazu. Warto sprawdzić informacje, jakie można tam znaleźć, jeżeli ktoś chce być pewny tego, czy ma do czynienia z wiarygodnym partnerem biznesowym. Naprawdę nie ma co pomijać takich informacji, aby w przyszłości nie stracić pokaźnej sumy pieniędzy.

Ciekawostką jest to, że w BIG znaleźć można nie tylko negatywne informacje, ale również te pozytywne. Całkiem możliwe, że zyskać będzie można solidnego partnera biznesowego o nienagannej historii finansowej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie informacje dostępne są tylko i wyłącznie dla firm, które mają umowę abonamentową z BIG Informator.

Raport o zadłużeniu

Co znajduje się w takim raporcie, który otrzymać można z BIG Informator? Następujące elementy:

  • informacje gospodarcze – suma zaległości, liczba nieuregulowanych zobowiązań, liczba negatywnych informacji,
  • informacje o danych zamieszczonych w pozostałych bazach – Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich,
  • negatywne informacje gospodarcze w bazie BIG InfoMonitor – m.in. dane identyfikacyjne wierzyciela,
  • pozytywne informacje gospodarcze w bazie BIG InfoMonitor – m.in. kwoty zobowiązania, kwota raty /faktury.

Warto więc postarać się o taki raport, jeżeli komuś zależy na sprawdzeniu takiego zadłużenia osoby prywatnej.

Dodaj komentarz