Panele SIP – innowacja w budowie domów mieszkalnych

Budownictwo w naszym kraju coraz częściej poszukuje alternatywnych, energooszczędnych i ekologicznych metod wznoszenia budynków. Budowa domów z gotowych paneli to sposób powszechnie stosowany od wielu lat w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej, a także w Skandynawii, gdzie warunki atmosferyczne są jeszcze bardziej niesprzyjające niż w naszej szerokości geograficznej. Technologia budowy z zastosowaniem paneli SIP pozwala na wybudowanie domu o średniej powierzchni w ciągu zaledwie dwóch tygodni.

Panele SIP – podstawowe cechy

Panele SIP to w dosłownym brzmieniu Structural Insulated Panels, czyli izolacyjne panele strukturalne. Składają się z trzech części, dwie zewnętrzne warstwy muszą mieć określoną twardość, są to płyty OSB, MFP, cementowe, magnezowe lub metalowe, natomiast rdzeniem jest styropian, pianka poliuretanowa lub EPS GRAFIT. Wszystkie warstwy są połączone klejem, który ma jednocześnie właściwości termoizolacyjne. Skonstruowana w taki sposób płyta charakteryzuje się wysoką energooszczędnością, niewielką przepuszczalnością powietrza i jest bardzo odporna na działanie czynników mechanicznych.

Panele SIP produkowane są na specjalne zamówienie, ponieważ w projektach domów prefabrykowanych zawsze mogą występować nieznaczne różnice. Rozmiary pojedynczej płyty nie powinny przekraczać długości trzech metrów i szerokości jednego metra.

Budowa domu w technologii z zastosowaniem paneli SIP

Cechy domów z paneli SIP uzależnione są od konkretnych właściwości paneli SIP. Zastosowanie takiej technologii umożliwia wzniesienie budynku w ekspresowym tempie, co nie oznacza, że ma on gorsze parametry niż obiekt budowany tradycyjną metodą. Okazuje się, że pod wieloma względami takie budynki mają lepsze właściwości, charakteryzuje je duża odporność na wilgoć, są wyjątkowo szczelne i ciepłe. Panele SIP stosowane w technologii budownictwa domów mieszkalnych mają szereg zalet:

 – bardzo dobra wytrzymałość na działanie warunków atmosferycznych, są ognioodporne oraz niepodatne na mrozy i silne wiatry, są niewrażliwe na temperatury do 230 stopni C, a także wilgoć, grzyby i pleśnie,

 – wysoka izolacja cieplna, grubość płyt wynosi około kilkunastu centymetrów, ale za doskonałą izolację cieplną odpowiada rdzeń paneli SIP,

 – energooszczędność, wysoki stopień izolacji przekłada się na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku,

 – dowolny sposób wykończenia domu, wszystkie elementy dotyczące wykończenia budynku wewnątrz, na zewnątrz, pokrycie dachowe są dowolne, podobnie jak w budownictwie przy użyciu tradycyjnych metod.

Dodaj komentarz