Niszczenie dokumentacji – kto może się tym zająć?

Czy niszczenie dokumentacji możemy zrealizować sami? A może powinniśmy to zadanie przekazać na zewnątrz? Przekonaj się, jak najlepiej, najsprawniej i najbezpieczniej zająć się tym obowiązkiem.

Niszczenie akt – co w związku z tym mówi prawo?

Chociaż usługi specjalistów, działających w tej branży, prezentują się bardzo atrakcyjnie, przedsiębiorca nie ma obowiązku nawiązywania współpracy z takim podmiotem. Niszczenie dokumentów może przeprowadzić samodzielnie. W tym celu powinien zainwestować w technologię, która pozwoli mu zabezpieczyć informacje zawarte w zbiorach. Tu także nie ma określonych wytycznych. Popularniej wybiera się więc biurowe niszczarki. Brak sztywnych zasad nie oznacza jednak, że nie warto zadbać o jak najwyższe bezpieczeństwo procesu. Jeśli niszczenie akt przeprowadzimy niedostatecznie rzetelnie i narazimy w ten sposób na bezpieczeństwo dane naszych klientów, czekają nas problemy z prawem.

Profesjonalne niszczenie dokumentacji

W tym wariancie cała procedura wygląda zupełnie inaczej niż samodzielne niszczenie akt i składa się z następujących etapów:

  1. odebranie dokumentacji od klienta;
  2. przewiezienie akt do siedziby usługodawcy;
  3. zutylizowanie dokumentów;
  4. wygenerowanie oficjalnego potwierdzenia zrealizowanego procesu.

Możliwe jest także mobilne niszczenie dokumentów. Taką pomoc możemy dostać m.in. ze strony Ekoakta.

Komu najlepiej powierzyć utylizację akt?

Jako że dostępne są obie opcje, warto przeanalizować, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Samodzielne niszczenie dokumentacji jest najbardziej opłacalne, gdy akt mamy rzeczywiście niewiele. Tutaj należy zaznaczyć, że także wtedy niektóre podmioty decydują się na współpracę ze specjalistami. Wszystko dlatego, że profesjonaliści są w stanie zapewnić nieporównywalnie wyższy poziom bezpieczeństwa. Utylizację akt poza firmą warto rozważyć także, gdy nasze zbiory są oszczędne. W ten sposób, oprócz bezpieczeństwa, zadbamy także o swoją wygodę.

Dodaj komentarz