Mity na temat instalacji fotowoltaicznych

Rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych sprawia, że w Polsce powstało wiele mitów związanych z panelami wykorzystującymi energię słoneczną do produkcji prądu w domu albo w firmie. Bardzo często kupujący wprowadzani są w błąd, gdy pytają o konieczność załatwiania pozwolenia na budowę, opłacalność, czas montażu czy też koszty utrzymania.

Przed podjęciem decyzji o zakupie instalacji fotowoltaicznej, warto zapoznać się z popularnymi mitami na jej temat. Dzięki temu wiadomo jakie są fakty dotyczące takiego sprzętu i łatwiej będzie podjąć decyzję posiadając wartościowe i rzetelne informacje związane z fotowoltaiką.

Mit 1: Panele nie produkują energii zimą oraz podczas zachmurzenia

Prawdą jest to, że w porze zimowej do Polski dociera mniej promieni słonecznych w porównaniu z porą letnią, a dodatkowo dni są krótsze. Mimo to panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, ponieważ docierają do nich jakieś promienie, których energia może być wykorzystana. Produkcja w dni zimowe i podczas zachmurzenia jest oczywiście mniejsza, ale w ciągu roku mamy jednak wystarczająco dużo słonecznych dni, aby stwierdzić, że instalacja jest jak najbardziej opłacalna.

Mit 2: Instalacje fotowoltaiczne są przeznaczone tylko dla bogatych użytkowników

Wielu ludzi uważa, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych wiąże się z wysokimi kosztami. Warto jednak dodać, że ceny stale maleją, a dodatkowo można starać się o ulgę podatkową lub dofinansowanie. Należy pamiętać, że koszt zakupu jest jednorazowy, a instalacja będzie służyła przez wiele lat. Jej koszt zwróci się bardzo szybko.

Inne popularne mity dotyczące instalacji fotowoltaicznych

Wbrew opinii wielu osób, montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga pozwolenia na budowę ani załatwiania wielu innych skomplikowanych formalności. Jedyną istotną sprawą jest wysłanie zawiadomienia do zakładu energetycznego i wymiana licznika energii.

Wielu ludzi uważa, że panele solarne wymagają częstej konserwacji. Okazuje się, że wystarczy je umyć raz w roku, aby zachowały swoją sprawność. Zimą należy zadbać o to, aby na panelach nie zalegał śnieg.

Dodaj komentarz