Kilka ciekawych sposobów na obsadzenie tarasu roślinami

Osoby mające taras z pewnością nie raz zadawały sobie pytanie, jak obsadzić taras roślinami. Niemal każdy z nas marzy, by mieć własną, kolorową oraz pachnącą roślinami oazę spokoju po ciężkim dniu pracy. Przed podjęciem decyzji o założeniu tarasu powinniśmy również wziąć pod uwagę jak obsadzić taras roślinami oraz na jakie rośliny warto postawić. 

Czy warto postawić na rośliny w donicach, czy w rabatach?

Jeżeli zdecydujemy się na zasadzenie roślin w doniczkach lub bezpośrednio w ziemi, musimy w pierwszej kolejności zadbać o bardzo dobrej jakości glebie. Z niezwykłą łatwością możemy wymienić ją lub użyźnić takich miejscach, gdzie planujemy wysiew krzewów lub kwiatów. Dlatego bardzo dobrym pomysłem przed posadzeniem rośliny jest sprawdzenie pH naszej gleby. Wówczas możemy dopasować do niej odpowiednie gatunki roślin. Taras znajdujący się na gruncie idealnie nadaje się do założenia rabat, a następnie obsadzenie ich kwiatami. Jest to symboliczna granica pomiędzy przestrzenią relaksacyjną, wypoczynkowa lub też warzywniakiem. 

Co położyć na większym tarasie?

Jeżeli dysponujemy większym tarasem, możemy postawić na donice. Już same w sobie stanowią świetną dekorację. Podobnie jak w przypadku rabat stanowią wizualną barierę, która dzieli przestrzeń. Dzięki temu możemy również stworzyć mikroklimat w donicy niż ma się to do większej połaci ogrodu. Sadzenie roślin w donicach pozwoli nam na sięganie po różnorodne odmiany roślin. 

Skarpa tarasowa obsadzona roślinami

Jeżeli dysponujemy tarasem na podwyższeniu, to nasze kwiaty możemy położyć na nawierzchni lub na skarpie. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się, patrząc od strony estetycznej i praktycznej. Krzewy stanowią umocnienie i warstwę ochronną dla naszej gleby przed erozją. Posiadają mocne korzenie, które wiążą glebę, dlatego z powodzeniem możemy stosować gatunki zadarniające mające odpowiedni system pędów i kłączy. Nasza skarpa zostanie szybko porośnięta, odmianami płożącymi, które wokół tarasu utworzą niezwykle piękną kaskadę. 

Rośliny na pergole

Dysponując zadaszeniami tarasowymi nasze rośliny, mają większe szanse przetrwać najcięższe upały, dlatego coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Goła konstrukcja nie wygląda zachęcająco, jeśli nie zostanie obłożona kwiatami. Jeżeli chcemy spędzić przyjemny czas na tarasie, warto zasadzić przy pergoli rośliny pnące. Dzięki temu, że szybko oplotą kratki tarasu, uzyskamy efekt kaskady, która w skuteczny sposób chroni nas przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Obsadzając pergole, warto postawić na wiciokrzew, bluszcz pospolity, winorośl lub glicynę. Odmiana zwana winobluszczem idealnie prezentuje się zarówno latem, jak i późną jesieniom. Liście potrafią zmienić kolor na czerwony, dlatego, jeśli lubisz czerwony kolor, jest to roślina idealna dla ciebie. 

Dodaj komentarz