Jakie są najbardziej skuteczne sposoby na uszczelnienie okien?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę że przez nieszczelne może uciekać nawet 30% ciepła. Jeżeli właściciele domu lub mieszkania nie zadbają w odpowiedni sposób o stolarkę okienną, muszą liczyć się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Jakie są najlepsze sposoby na uszczelnienie okien?

Uszczelnianie okien uszczelkami

Należy mieć świadomość, że najłatwiej będzie uszczelnić za pomocą wspomnianych uszczelek plastikowe okna. Osobom, które niestety nie posiadają większego doświadczenia związanego z pracami remontowymi i jednocześnie odczuwają ogromny dyskomfort związany z uciekającym ciepłem, zalecane jest sięgnięcie po uszczelki. Są one nie tylko tanie, ale pomocą zabezpieczyć okna na kilka kolejnych sezonów. W pierwszej kolejności powinno się przykleić uszczelki do ościeżnic, które muszą być dokładnie oczyszczone z tłuszczu czy brudu. Nie można oczywiście zapomnieć, aby zdjąć z nich taśmę zabezpieczającą. Warto przed rozpoczęciem prac zaopatrzyć się we właściwy rozmiar uszczelek. W najprostszym możliwym ujęciu nie mogą one utrudniać zarówno podczas otwierania, jak i zamykania skrzydła okiennego. Wszystkie informacje związane z rozmiarem omawianych produktów można będzie znaleźć na umowie z firmą montażową czy w karcie gwarancyjnej okien. 

Uszczelnianie okien pianką

Godny uwagi jest fakt, że uszczelnianie okien PCV przeważnie bazuje na zastosowaniu pianki. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku niewielkich ubytków będzie użycie niskoprężnej pianki o obniżonym przyroście objętości. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na specyfikę wspomnianego materiału, wykorzystywany jest on do korygowania nieszczelności na styku ramy okiennej, a także muru. Jeżeli dojdzie do wyschnięcia pianki, istnieje możliwość pozbycia się jej nadmiaru. Wystarczy wyciąć ją nożykiem. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć o tym, by pianka została osłonięta innym materiałem. Dzięki temu użytkownik będzie mógł odpowiednio zabezpieczyć preparat przed promieniami UV. Należy zaznaczyć, że pianka pod ich wpływem nie tylko będzie stosunkowo szybko niszczeć, ale również może stracić swoje cenne właściwości izolacyjne. 

Uszczelnianie okien listwami

Warto wiedzieć, że w trakcie renowacji okien PCV doskonale sprawdzą się także specjalistyczne listwy uszczelniające. Należy prawidłowo zamontować je na styku ościeżnicy okiennej oraz tynku nie tylko wewnątrz, ale również zewnątrz. Osoby, które zadbają o właściwy montaż mogą mieć pewność, że listwy będą zarówno przylegały do powierzchni, jak i chroniły ją przed ponownym powstaniem różnego rodzaju szczelin. Trzeba zadbać o to, by miejsc styku powierzchni klejącej było suche i czyste. 

Dodaj komentarz