Jakie okna do domu będą najlepszym rozwiązaniem?

Należy mieć świadomość, że obecnie dobór okien jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie wspomnianych produktów? 

 

Wytrzymałość 

Jak wiadomo, im mocniejsze będą ramy, tym stabilniejsza konstrukcja. W przypadku okien PCV zdecydowanie największą wytrzymałością będą wykazywały się profile klasy A. W najprostszym możliwym ujęciu posiadają one grubsze ścianki zewnętrzne. W ten sposób będą cechowały się większą odpornością na ewentualne zmiany temperatur. Rekomendowane jest również zwrócenie szczególnej uwagi na zastosowane wzmocnienia. Produkty najbardziej renomowanych firm na rynku wykonane są ze stali ocynkowanej. Jej grubość oscyluje od 1,5 do 3 mm. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że grubsza stal będzie gwarantowała znacznie większą wytrzymałość profili. Dzięki temu możliwe jest tworzenie przeszkleń o stosunkowo dużych wymiarach. 

Komfort użytkowania

Warto wiedzieć, że ze względu na rozmiar i rozmieszczenie okien można zdecydować się na bardzo dogodny sposób otwierania. Obecnie na rynku dostępne są modele uchylne, rozwierne, rozwierno-uchylne, a także przesuwne gwarantujące ogromne możliwości aranżacyjne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że po otwarciu skrzydło w żaden sposób nie zabierze przestrzeni wnętrza,ponieważ będzie przesuwało się równolegle względem drugiego. Godny uwagi jest fakt, że okna mogą także zostać doposażone w dodatkowe funkcjonalności pozwalające na większą wygodę w trakcie codziennego użytkowania. W modelach rozwierno-uchylnych zostały zastosowane: podnośnik skrzydła, a także blokada błędnego położenia klamki. Z kolei systemy przesuwne mogą zostać wyposażone w zdalne sterowanie zamykaniem i otwieraniem. 

Ochrona przed stratami energii

Należy mieć świadomość, że komfort cieplny w domu będzie uzależniony nie tylko od poziomu termoizolacyjności, ale również ich szczelności. Zalecane jest postawienie na produkty, które będą chroniły przed przenikaniem wody opadowej czy niekontrolowanymi przewiewami powietrza. Warto zaznaczyć, że termoizolacyjność okna określana jest przez współczynnik przenikania ciepła Uw. Godny uwagi jest fakt, że im niższa będzie jego wartość, tym lepiej dla użytkowników. Rekomendowane jest, by okna fasadowe montowane w nowo budowanych domach miały współczynnik Uw, który nie będzie wyższy niż 1,1 W/(m²·K). Z kolei klasa przepuszczalności powietrza będzie informowała użytkowników o stopniu zabezpieczenia przed ewentualnymi niekontrolowanymi przewiewami. Należy zaznaczyć, że jest ona określana cyframi od 1 do 1. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych warto postawić na stolarkę w najwyższej, czwartej klasie. 

Dodaj komentarz