Konto firmowe w banku – co należy wziąć pod uwagę?

Posiadanie konta w banku, w przypadku firmy, jest koniecznością. Jednak w którym banku założyć takie konto? Nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Każda działalność gospodarcza jest inna. Analizując specyfikę swojej firmy, dostępne oferty, uda się podjąć ostateczną decyzję, odnośnie założenia konta.

Poszczególne produkty bankowe

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy w danym banku spotkać się można z produktami, jakie dopasowane będą do ewentualnych potrzeb firmy. Tzn. chodzi tu o format firmy. Banki dzielą konta firmowe na:

  • firmy,
  • mikroprzedsiębiorstwa,
  • przedsiębiorstwa,
  • biznes,
  • korporacje.

Przy czym nie jest powiedziane, że w każdym banku sytuacja będzie wyglądać tak samo. Warto zorientować się, odnośnie tego, aby wiedzieć, czy w ogóle taką placówkę bankową można brać pod uwagę.

Warunki i koszty prowadzenia rachunku firmowego

Warunki współpracy to jedna z najważniejszych rzeczy. Nie tylko, jeżeli chodzi o podpisanie umowy z nowym pracownikiem. Liczy się również umowa z bankiem. Co bank jest w stanie dać? Co też przedsiębiorca będzie musiał dać od siebie? W umowie powinny również zostać dokładnie opisane koszta, jakie związane są z prowadzeniem rachunku firmowego. Każdy bank ustala własne stawki, jak również warunki współpracy. Przed podpisaniem finalnej umowy, warto poprosić o wizualizację w przynajmniej kilku bankach, wiedząc tym samym czego tak naprawdę można się spodziewać.

Są takie banki, które oferują możliwość wykonywania darmowych przelewów. W szczególności, jeżeli chodzi o regularne przelewy do US i ZUS. Chociaż nie brakuje również takich miejsc, oferujących darmowe przelewy do partnerów biznesowych, itd. Jest to zdecydowaną zaletą – w szczególności, że nie każdy bank jest w stanie zaoferować takie dogodności.

Wsparcie dla klienta

Przed podpisaniem umowy na pewno należy zwrócić uwagę na to, jakie wsparcie otrzyma klient już podczas współpracy. Czy można liczyć na opiekuna swojego konta firmowego? Jeżeli ma się wciąż do czynienia z jedną osobą, załatwienie pewnych spraw, przebiega zdecydowanie sprawniej. Tym bardziej że nie trzeba oczekiwać na połączenie z infolinią, która przełącza “od Annasza do Kajfasza”.

Rekomendacje innych klientów

Bardzo ważna kwestia, chociaż w przypadku firm, nie ma tak dużego znaczenia. Chodzi bowiem o to, co już zostało wspomniane na samym początku. Przedsiębiorcy mają różne potrzeby. Nawet, jeżeli ktoś ma konto w danym banku, nie oznacza, że trzeba iść jego tropem. W szczególności, jeżeli potrzeby jego firmy są zupełnie inne. Chociaż, zawsze można porozmawiać o opiniach poszczególnych banków.

Dodaj komentarz