Jaka jest żywotność paneli słonecznych

Jaka jest żywotność paneli słonecznych

Kupno paneli słonecznych to inwestycja na długie lata. Nic dziwnego więc, że chcemy, aby służyły nam one jak najdłużej. Pytanie o to, jak długo działa instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najczęściej zadawanych przez osoby zainteresowane zakupem paneli. Wraz z https://suncrew.pl/ odpowiemy na pytanie, jaka jest żywotność paneli słonecznych.

Panele słoneczne – czy są wytrzymałe?

Inwestując kilkanaście tysięcy złotych w fotowoltaikę oczekujemy, że będzie ona pracowała na najwyższych obrotach przez wiele lat. Żywotność paneli jest więc w tym przypadku bardzo ważna. Większość producentów daje gwarancję na panele słoneczne, która wynosi 10-15 lat.

Panele słoneczne powinny wytrzymać więc bardzo długo, jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że ich wydajność po jakimś czasie nie jest już tak duża, jak na początku. Szacuje się, że panele słoneczne mogą działać na takim samym poziomie co na początku przez ok. 25 lat. Później pracują z mocą równą ok. 80% mocy początkowej.

System fotowoltaiczny traci co roku ok. 0,5% wydajności. Po ok. 30 latach korzystania z paneli słonecznych możemy odczuć spadki ich energii, jednak nie znaczy to, że nie będą wytwarzać już dla nas prądu.

Spadki wydajności – skąd się biorą?

Spadki wydajności instalacji fotowoltaicznych są w największej mierze wynikiem warunków atmosferycznych. Najbardziej działa na nie wilgoć i zmiany temperatury. Bardziej niż o żywotnością paneli słonecznych powinniśmy się jednak martwić działaniem inwertera. Zazwyczaj zużywa się on po 15 latach i należy go wtedy całkowicie wymienić.

Czym kierować się podczas wyboru paneli słonecznych?

Jeśli chcesz, aby Twoje panele słoneczne służyły Ci jak najdłużej, to wybieraj wysokiej jakości modele. Jest to inwestycja na długie lata, przez co nie można na niej ekstremalnie oszczędzać. Panele słoneczne powinny być wykonane z solidnych materiałów. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy https://suncrew.pl/, to możesz mieć pewność, że instalacja posłuży Ci przez bardzo długi czas.

Dodaj komentarz