Dyski SSD są obecnie już nie tylko rozwiązaniem dla zapalonych graczy czy osób szczególnie wymagających. W końcu montuje je się fabrycznie już nawet w stosunkowo tanich laptopach. Mimo, że na rynku istnieją już dość długo, to dopiero w ostatnim czasie zaczęły nabierać sporej popularności. Stało się tak z powodu znaczącego obniżenia ich ceny, która wcześniej była zaporowa i pozwalała większości osób jedynie na zakup dysków o małej pojemności. Wobec tego co warto wiedzieć o dyskach SSD?
Jak działają dyski SSD?
Nawet kompletny laik może zdawać sobie sprawę, że tradycyjne dyski Hard Disc Drive działają dzięki stale obracającym się talerzom i głowicy. Nie jest to bardzo wydajne rozwiązanie, a do tego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń mechanicznych. Wtedy też konieczna będzie naprawa dysku, która może się nawet finansowo nie opłacać. Dyski SSD działają na zupełnie innej zasadzie.
Nie sposób w nich znaleźć obracających się talerzy czy innych ruszających się elementów, co jest ulgą nie tylko dla zmartwionych potencjalnymi uszkodzeniami. Nie zaskoczy zwłaszcza nikogo, kto miał przez jakiś czas do czynienia z laptopami, fakt, że działający dysk HDD potrafi być głośny. Zwłaszcza, jeśli przebywamy w cichym pomieszczeniu i chcemy się skoncentrować.
Odejście od konstrukcji talerzowej sprawia, że dyski SSD są całkowicie bezgłośne. W takim razie jeśli nie wykorzystują talerzy, to w jaki sposób przechowują dane?
Za pomocą pamięci flash, która powoduje, że dyski SSD pod względem wydajności znacząco i odczuwalnie przewyższają dyski HDD. Nie tylko pod względem szybkości odczytu i zapisu, ale także średniego czasu dostępu do danych.
Złącza w dyskach SSD
Nie można jednak wszystkich dysków SSD wrzucać do jednego worka, ponieważ występują pomiędzy nimi spore różnice. Dużo zależy między innymi od tego, jakiego złącza dysk używa do połączenia się z komputerem.
W przypadku dysków SSD standardem jest obecnie interfejs PCI-Express. Najszybsza jego wersja to PCI-Express 3.0 x4. Może się zdarzyć, że w przypadku tańszych dysków natrafimy na takie z interfejsem SATA III. Nie warto jednak poświęcać im szczególnej uwagi, ponieważ są one znacznie wolniejsze i wykorzystuje się je przede wszystkim w dyskach HDD. Jeśli już bywają w dyskach SSD, to tylko tych niskiej jakości. Oczywiście nawet dysk SSD z interfejsem SATA III będzie szybszy niż analogiczny dysk HDD, ale różnica nie będzie szczególnie imponująca.
Wytrzymałość dysków SSD
Dyski SSD nie są może już tak drogie jak niegdyś, ale nie oznacza to, że ich potencjalni właściciele będą mieli chęć często je zmieniać. W idealnej sytuacji naprawa dysku nie powinna być nigdy potrzebna, a bez żadnych dodatkowych zabiegów dysk powinien wytrzymać nawet kilkanaście lat. Jak jest w praktyce?
Różne dyski SSD mają różne podawane przez producentów maksymalne limity zapisów na dzień czy współczynnik czasu działania bezawaryjnego. Istnieje też coś takiego, jak TWB (total bytes written) – wartość określająca maksymalną liczbę zapisów każdej z komórek dysku, zanim przestanie ona być użyteczna. Te wartości podawane przez producentów dysków są jednak na tyle duże, że nie powinno być wciąż dużych obaw o żywotność SSD.
Cieszyć może także wspomniana już wcześniej inna niż w dyskach HDD konstrukcja, dzięki której związane z wstrząsami czy upadkami uszkodzenia mechaniczne są mniej prawdopodobne.