Jak zmniejszyć naprężenia podczas użytkowania węża do paliwa? Zwijadła i łączniki.

Podzespoły komputera – na co zwrócić uwagę kompletując zestaw?

W niniejszym artykule chcemy po krótce omówić kwestie i zmienne związane z naprężeniem w wężach, gdy są nawijane na zwijadła.

Naprężenie w wężach nawijanych na zwijadła – w czym pomagają?

W ostatnich latach pojawiła się tendencja do używania zwijadeł jako metody rozmieszczania, używania i przechowywania węży. Korzystanie z tej metody ma kilka zalet -dobrze dopasowane zwijadła do węży to zwiększona pojemność przechowywania, czystsze, a tym samym bezpieczniejsze środowisko pracy, mniejsze ryzyko przypadkowych uszkodzeń i mniejsze zużycie węży oraz bardziej wydajne ich stosowanie.

Zwijadła do węży – zastosowanie

Za pomocą złączy na każdym końcu, zwijadło jest montowane w ciągu węża i jest zaprojektowane tak, aby odcinać przepływ mediów w górę i w dół, a następnie rozdzielać, gdy zdarzenie powoduje aktywację.

Zazwyczaj są dwa zdarzenia, które mogą wywołać aktywację. Po pierwsze, wąż jest obciążony poza jego bezpieczną osłonę, a druga wynika z gwałtownego wzrostu ciśnienia. W obu przypadkach zwijadła do węży zmniejszają ryzyko rozlania, pomagają chronić zasoby przed uszkodzeniem i ograniczają ryzyko obrażeń pracowników. Zmniejsza się również ryzyko wydłużonych przestojów i rozległych kosztów sprzątania z powodu szkód w środowisku.

Zastosowanie łączników do zwijadeł

Zwijadła od dziesięcioleci chronią wszystko, co związane z użytkowaniem węży. Kiedy zwijadła do węży coraz częściej stawały się częścią operacji ich użytkowania – po prostu nawijało się je w najprostszej możliwej formie. Ta metoda jest odpowiednia – jednak pozostały nierozstrzygnięte kwestie dotyczące naprężeń w przewodach i złączach, a zatem potencjalnego ryzyka uszkodzenia aktywów i zwiększonej amortyzacji sprzętu operacyjnego.

Zwijadła, które są utrzymywane zgodnie z zaleceniami producenta, nie powodują żadnych szczególnych problemów z ciągiem węży. Jednak po nawinięciu na bęben na wąż występuje nieunikniona i wyraźna przerwa w naturalnym promieniu cewki. To przerwanie lub rozbieżność cewki przedstawia zmienne oporności, które powodują naprężenia w wężu. Konsekwencją tego naprężenia może być szybsze zużycie poszczególnych elementów. Tutaj rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiednich łączników, gdzie rozbieżność cewek wynosi zero i zachowany jest prawidłowy kąt. W tym kontekście należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wartość przypisaną do każdego współczynnika naprężenia. Takie podejście może również zmniejszyć rozbieżność zwojów, a tym samym zmniejszyć naprężenie, dlatego choćby warto się tym bliżej zainteresować.

Dodaj komentarz