Jak wybrać odpowiednią gotową karmę dla psa?

Jak wybrać odpowiednią gotową karmę dla psa?

Wybór właściwej karmy spośród dostępnych na rynku nie jest prostym zadaniem. Jest to kwestia niezwykle indywidulana, gdzie oprócz standardowych wytycznych, jak wiek psa i jego rasa, powinniśmy barć pod uwagę także i sposób życia, częstotliwość podejmowania wysiłku fizycznego, a nawet charakter i usposobienie. Właściciel psa rasowego powinien kierować się przede wszystkim zasadą, aby w składzie karmy znalazły się wszystkie konieczne dla rozwoju psa elementy. Warto przy wyborze produktu zasugerować się opinią lekarza lub psiego dietetyka, który doradzi co wybrać, aby spełnić oczekiwania żywieniowe naszego psa.

Rasowe psy są bardzo wymagające, ale też przysparzają wiele radości ich właścicielom, kiedy ich rozwój przebiega bez zakłóceń. Shih tzu należy do rasy psów małych, których żywienie bardzo istotnie wpływa na ich ogólną kondycję i zdrowie. Warto zmieniać karmę, urozmaicać ją, ale należy robić to z wielkim wyczuciem. Najlepiej rozpocząć żywienie tym, czym karmił naszego psa hodowca. Doskonale nadają się do tego startery Royal Canin Mini Starter Mother&Babydog. To karma przeznaczona dla suk ciężarnych, karmiących oraz najmłodszych szczeniaczków do 2 miesiąca ich życia, w okresie kiedy są one przestawiane z pokarmu matki na stały, co następuje zazwyczaj około 4 tygodnia ich życia.

Dla młodych psów dobra jest karma tej marki przeznaczona dla juniorów – Royal Canin shih tzu junior, stosowana do 10 miesiąca życia psa. Jest to pożywienie odpowiednie dla psów tej rasy w fazie bardzo intensywnego wzrostu, ponieważ zaspokaja ona potrzeby szczeniaczka w zakresie dostarczonej mu energii i białka. Równie ważne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości wapnia i fosfroru, ponieważ ich brak może mieć wpływ na stan kości i uzębienia. Karma w sposób istotny wpływa na rozwój układu immunologicznego, ponieważ jak informuje producent w swoim składzie zawiera specjalny kompleks przeciwutleniaczy. Receptura tej propozycji jest wzbogacona o konieczne dla rozwoju szczeniaka witaminy (A, D, E) i mikroelementy, co świetnie wpływają na wygląd skóry i sierść.

Na kolejnym etapie rozwoju psa proponowana jest karma Royal Canin shih tzu. To karma przeznaczona dla psów w wieku powyżej 10 miesięcy. Z kolei dla dojrzałych osobników marka proponuje karmę Royal Canin Shih Tzu Adult. Propozycja ta doskonale zaspokaja potrzeby dorosłych psów, szczególnie odnośnie wyglądu ich sierści i stanu skóry. W karmie zawarte są specjalnie opracowane składniki zawierające witaminy, mikroelementy i aminokwasy. Wpływają one na wzmocnienie bariery ochronnej skóry, co uniemożliwia przedostanie się bakterii, a także poprawia stan skóry, zapobiegając powstaniu licznych chorób, jak np. łupież. Specjalnie dobrane składniki zawarte w tej karmie sprzyjają zatem pielęgnacji sierści i sprawiają, że jest ona zdrowa i lśniąca.

Produkcja karmy jest przemyślana nie tylko pod względem składu i zawartości niezbędnych dla zdrowia składników, ale także odnośnie kształtu zawartych w niej krokietów. Kąski suchej karmy są odpowiedniej wielkości, tak aby mieściły się w pyszczku pieska i były przez niego z łatwością pogryzione. Ponadto producenci wzięli pod uwagę specjalne potrzeby tej rasy, dlatego karma zawiera elementy pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej psa, poprzez zawartość trójfosforan sodu – składnika, który neutralizuje działanie zawartego w ślinie wapnia, a tym samym zapobiega powstaniu kamienia nazębnego.

Gotowe karmy proponowane przez producentów nie zawsze są odpowiednie dla naszego psa. Każda powinna być indywidualnie dobierana, by zapewnić psu odpowiedni rozwój. Nie bójmy się zatem szukać właściwej dla swojego pupila marki.

Dodaj komentarz