Jak skutecznie chronić swoje konto bankowe?

Jak skutecznie chronić swoje konto bankowe?

Wykorzystanie fałszywych witryn internetowych w celu przejęcia kont bankowych stało się niestety normą wśród metod hakerskich. Niepokojący jest też fakt, że proceder ten z roku na rok się powiększa, a ataki na nasze konta bankowe potęgują. Cyberprzestępcy co chwila udoskonalają swoje metody, próbując wprowadzić użytkownika w błąd i wykraść jego dane.

Przeprowadzone na zlecenie F5 przez IDG badania wykazały, że aż 60% przedsiębiorstw poniosło starty w wyniku ataków hakerskich. Najczęściej wykorzystywaną przez cyberprzestępców metodą jest tzw. phishing, czyli podszycie się pod określone internetowe witryny, bądź wysyłanie fałszywych e-maili, w celu wykradzenia poufnych informacji, nakłonienia ofiary do konkretnych działań bądź też zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem. Ataki skupiają się głownie na indywidualnych użytkownikach, gdzie na specjalnie stworzonych fałszywych stronach hakerzy wyłudzają dane do logowania. Pomimo, że na pierwszy rzut oka witryny i wiadomości wyglądają na pochodzące z legalnych organizacji, nakłaniają one do podania danych dotyczących konta, co skutkować może kradzieżą tożsamości.

Czy postęp technologiczny sprzyja atakom?

Idealnie obrazuje to twierdzenie Ireneusza Wiśniewskiego, pracującego jako Country Manager Poland dla F5 Networks: Technologia pozwala rozwijać się wszystkim – nawet złodziejom. Współczesny oszust potrzebuje tylko laptopa, dostępu do internetu i trochę wiedzy na temat tworzenia maili phishingowych. Większość ludzi byłaby zaskoczona liczbą forów internetowych, na których użytkownicy wymieniają się poradami dotyczącymi oszustw internetowych.

Prostota i łatwość z jaką dokonywane są ataki są we współczesnym świecie są ogromnym zagrożeniem. Mówimy bowiem o oszustwach finansowych wartych miliardy złotych. Ważne jest więc aby wiedzieć jak skutecznie można się przed nimi obronić. Warte uwagi są na pewno programy antywirusowe, które chronią nie tylko przed szkodliwym programowaniem, ale posiadają szereg narzędzi do skutecznego zarządzania bezpieczeństwem naszego komputera. Dzięki nim korzystanie z Internetu jest o wiele bezpieczniejsze.

Sam postęp technologiczny ma oczywiście również wiele zalet. Nowoczesne metody uwierzytelniania pozwalają na przeprowadzanie sprawnych i szybkich operacji, bez konieczności spotkania czy też rozmowy z pracownikiem banku.

Bankowość internetowa – bezpieczeństwo oraz wygoda użytkowania

Możliwość korzystania z internetowych, bankowych narzędzi jest niewątpliwie bardzo wygodną opcją, nie tylko dla samego klienta, ale także dla banku. Szybkość operacji, możliwość wglądu na swoje konto z dowolnego miejsca są niewątpliwymi atutami. Niestety w sytuacji, w której dochodzi do włamania, to właśnie sam bank jest jako pierwszy oskarżany o brak odpowiednich zabezpieczeń i ochrony przed atakami hakerskimi. Jest to poważne zagrożenie dla samych instytucji finansowych, ponieważ straty wizerunkowe mogą mieć takie same, jak i nie większe skutki niż  same straty finansowe.

Jak radzi Ireneusz Wiśniewski: Kluczem jest znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem, a wygodą.

Podsumowując, instytucje bankowe zmuszone są do wypracowania takich rozwiązań, dzięki którym osiągnie się kompromis pomiędzy szybkością działania a samym poczuciem bezpieczeństwa dla klienta.

Co zrobić aby nie dać się oszukać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że instytucje dbające o bezpieczeństwo w sieci to jedno, a nasze zachowanie w Internecie to drugie. Skupmy uwagę na tym, co, jak i gdzie udostępniamy. Sprawdzajmy strony internetowe pod kątem wspomnianych wcześniej ataków phishingowych, miejmy świadomość jakie elementy powinny, a jakich absolutnie na stronie być nie może. Korzystajmy z programów antywirusowych i co ważne dbajmy o ich systematyczną aktualizację, a także blokujmy spam i nie wchodźmy w żadne linki, które wzbudzają nasze obawy. Przeglądając Internet wybierajmy znane nam przeglądarki i dbajmy o to, aby były one zawsze na bieżąco aktualizowane. Bądźmy nieufni i weryfikujmy informacje innymi metodami i kanałami, przykładowo potwierdzajmy w konkretnej instytucji czy na pewno na naszym koncie widnieje niedopłata jak to sugeruje sms bądź mail, czy faktycznie któryś z naszych znajomych prosi nas o szybką pożyczkę i czy kontaktowanie się poprzez znany komunikator zamiast w aplikacji sprzedażowej jest poprawną praktyką.