Instalacje gazowe – niezbędne formalności

Wbrew pozorom, budowa instalacji gazowej w budynku nie zawsze jest możliwa. A nawet jeśli można wykonać przyłącze, konieczne będzie spełnienie szeregu kryteriów, na które wskazują obowiązujące przepisy. Z tego też powodu warto zastanowić się, jakie formalności należy spełnić, zanim projekt zostanie sfinalizowany.

Kiedy wykonanie instalacji gazowej jest możliwe?

Zacznijmy jednak od kwestii najważniejszej. Realizacja omawianych zadań jest zależna od dostępności sieci gazowej. W miastach nie ma z tym problemu. Gorzej wygląda sytuacja wówczas, gdy stawiamy budynek na wsi lub w miejscu znacznie oddalonym od zabudowań.

Co możemy zrobić wówczas, gdy sieć gazowa nie jest dostępna? Postawić możemy na dokupowane lub uzupełniane butle z gazem bądź też zrezygnować z tego paliwa na rzecz prądu. Problemem okazać się mogą jednak wciąż rosnące ceny za energię elektryczną.

Formalności związane z budową instalacji gazowej

Przyjmijmy jednak, że dostęp do gazu nie jest zagrożony. W takiej sytuacji możemy przystąpić do wszelkich formalności, które jednak bywają dość rozbudowane. Zwłaszcza dla osób, które do tej pory nie miały z nimi styczności i nie wiedzą, w jaki sposób powstają instalacje gazowe. Białystok, a także inne duże miasta, zapewniają dostęp do licznych firm, które wszystko to mogą wykonać za nas. Warto więc zastanowić się nad ich zatrudnieniem. Jakie dokładnie formalności powinny zostać załatwione?

  • Projekt instalacji – może on zostać zrealizowany wyłącznie przez osobę dysponująca odpowiednimi uprawnieniami. Warto więc zgłosić się do sprawdzonych specjalistów, którzy dają gwarancję wysokiej jakości świadczonych usług.
  • Pozwolenie na instalację – żeby je uzyskać, konieczny jest projekt. Warto nadmienić, że o pozwolenie ubiegać się można zarówno na etapie budowy budynku, jak i w przypadku już istniejących budowli.
  • Realizacja prac – tym także muszą zająć się doświadczeni specjaliści z uprawnieniami.
  • Analiza szczelności – wykonuje ją kierownik budowy. Procedura powinna zostać wykonana w obecności zamawiającego, po jej zakończeniu powstać musi odpowiedni protokół.
  • Umowa z dostawcą gazu – po jej podpisaniu zamontowany zostanie licznik gazu.
  • Start dostawy gazu i działania instalacji – zanim do tego dojdzie, dostawca musi otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające wykonanie i sprawdzenie instalacji – także przez kominiarza.

Jak widać procedura przygotowania instalacji gazowej może okazać się bardzo skomplikowany. Warto więc zgłosić się po pomoc do cenionych specjalistów, którzy dysponują należytymi uprawnieniami.

Dodaj komentarz