Ile kosztują roboty ziemne i co ma wpływ na ich ostateczny koszt?

Rozpoczęcie robót ziemnych na placu budowy to pierwszy krok w stronę realizacji inwestycji budowlanej. To właśnie od tego zaczyna się cała praca na budowie i jest to etap, którego nie da się tak po prostu ominąć. Wykopy, nasypy, wyrównywanie terenu, usuwanie humusu, to tylko część z prac, które trzeba będzie wykonać w ramach rozpoczęcia inwestycji. Oczywiście każdy inwestor chciałby, aby koszty z tym związane były jak najniższe. Niestety nie da się obejść niektórych z nich.

Wydatki związane z robotami ziemnymi mogą być stosunkowo duże, jeśli zależy Ci na bardzo dobrym efekcie. Pamiętaj, że nie należy na nich oszczędzać, jeśli chcesz, aby kolejne etapy realizacji przebiegały bezproblemowo. Ile kosztują roboty ziemne Grudziądz i od czego zależy ich koszt? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

Co ma wpływ na cenę robót ziemnych?

Na to ile inwestor ostatecznie zapłaci za wykonanie poszczególnych robót ziemnych, zależy oczywiście od wielu czynników. Podwykonawcy biorą pod uwagę m.in. region i dokładną lokalizację miejsca, w którym mają odbyć się prace. Wbrew pozorom ma to dość duże znaczenie, ponieważ cena może różnić się w zależności od rodzaju terenu oraz tego, czy prace są wykonywane w dużym mieście np. w Warszawie, czy w mniejszym miasteczku, a nawet na wsi. Warunki gruntowe na danym terenie mają bezpośredni wpływ na poziom skomplikowania prac. Dlatego im trudniejszy jest dany grunt, tym wyższa będzie cena robót ziemnych.

Na ostateczną cenę usługi wpływa też skala inwestycji i wielkość wykopów, które będzie musiał wykonać operator koparki w ramach zlecenia. Transport sprzętu oraz cena materiałów budowlanych także mogą podnosić koszt całej inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że to ile będą kosztować roboty ziemne Grudziądz, oceniane jest indywidualnie między wykonawcą a inwestorem. Każdy wykonawca ma własny cennik, którym kieruje się podczas wyceny usług. Dobrą firmę zajmującą się robotami ziemnymi możesz znaleźć za pośrednictwem internetu. Kieruj się nie tylko ceną, ale także opiniami osób, które korzystały z usług danej firmy. To właśnie dzięki tym ostatnim dowiesz się co jest mocną stroną wybranej przez Ciebie firmy, a co słabą.

Ile kosztują roboty ziemne?

Tak jak już wspomnieliśmy, każda firma ma własny cennik, który bierze pod uwagę podczas wyceny. Co więcej, ilość czynników, które mają wpływ na wycenę, jest tak duża, że ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, ile średnio kosztuje wykonanie danej pracy na terenie budowy. Wiele firm decyduje się na ustalenie stawki godzinowej. I wydaje się to najrozsądniejszym sposobem na rozliczenie z wykonawcą. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że prace na terenie budowy mogą trwać nawet kilka dni. A usługi koparko-ładowarką z operatorem mogą kosztować ponad 100 zł za godzinę. Nie są to zatem tanie usługi.

Prace ręczne vs. prace mechaniczne – wady i zalety obydwu rozwiązań

Roboty ziemne nie zawsze wymagają wyłącznie użycia maszyny. W razie szczególnych wymagań dana inwestycja może potrzebować także prac ręcznych, które w pewnych sytuacjach mogą być bardziej precyzyjne niż ruchy ogromnej maszyny (takiej jak np. koparka). Tego typu prace są w szczególności istotne przy wykonywaniu robót ziemnych w bliskim sąsiedztwie innych obiektów czy drzew. Niestety, wadą rozwiązania jest długi czas wykonywania robót, a także konieczność zatrudnienia od kilku do kilkunastu osób.

Gdy więc inwestycja nie znajduje się w bliskim sąsiedztwie innego obiektu, inwestorzy decydują się na prace mechaniczne. Nie ulega tu wątpliwości fakt, że atutem profesjonalnego sprzętu jest tempo prac. Wykop pod fundamenty przy użyciu koparki nie zajmuje dużo czasu. W zależności od wielkości inwestycji czas ten może wynieść 1-2 dni.  Maszyna pozwala przy okazji niemal od razu pozbyć się z placu budowy zbędnej ziemi.

Stawka godzinowa w przypadku robót ziemnych obejmujących prace ziemne może, ale nie musi, być dużo niższa niż w przypadku prac wykorzystujących maszyny. Cena zależna jest w głównej mierze od czasu wykonania realizacji, a także ilości osób. Co prawda, większa liczba pracowników oznacza większe koszty, ale też nieco szybszy czas realizacji inwestycji. Warto przy tym pamiętać o wspomnianych już wcześniej czynnikach, które mają wpływ na ostateczną cenę zleconych prac ziemnych.

Dodaj komentarz