Catering dietetyczny – jaki rodzaj diety wybrać?

Catering dietetyczny – jaki rodzaj diety wybrać?

Różni klienci cateringów dietetycznych mają różne preferencje żywieniowe, potrzeby i restrykcje. W związku z tym cateringi przygotowują szereg różnorodnych diet do wyboru, dzięki czemu każdy powinien być w stanie znaleźć jakąś opcję dla siebie. Mnogość diet do wyboru może jednak sprawić, że nie będziemy pewni, na którą powinniśmy się zdecydować. W tym artykule postaramy się wskazać najczęściej spotykane rodzaje diet, wyjaśnić różnice między nimi i udzielić rad w zakresie tego, dla kogo poszczególne rodzaje diet będą najbardziej odpowiednie. Zapraszamy!

Najczęściej spotykane rodzaje diet w cateringu dietetycznym

Wśród diet, jakie oferuje catering dietetyczny Szczecin, znaleźć można takie pozycje, jak:

  • dieta standardowa
  • dieta wegańska
  • dieta bezglutenowa
  • dieta ketogeniczna
  • dieta dla osób aktywnych fizycznie.

Warto wskazać, że poszczególne diety mogą różnić się cenami posiłków, z uwagi na fakt, że niektóre z nich wymagają wykorzystania droższych czy trudniej dostępnych produktów. Poza wyborem rodzaju diety klient może także dostosować jej kaloryczność (począwszy od kaloryczności bardzo niewielkiej, na poziomie 1000 kalorii dziennie, po kaloryczność sięgającą nawet 4000 kalorii dziennie) i ilość otrzymywanych posiłków. Warto pomyśleć nad pełną dietą składającą się z 5 posiłków dziennie, która całkowicie wyeliminuje konieczność samodzielnego gotowania i zapewni optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych.

Dieta standardowa

Jak sama nazwa wskazuje, dieta standardowa czy też podstawowa przeznaczona jest dla osób nie posiadających szczególnych restrykcji żywieniowych. W jej skład wchodzi m.in. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest różnorodna, ale przy tym wciąż kładziony jest nacisk na zdrowe, niskokaloryczne produkty i dania.

Dieta wegańska

Dieta wegańska pozbawiona jest mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zamiast tego skupia się na warzywach, owocach, orzechach i innych produktach tego typu, jednocześnie dostarczając właściwą ilość witamin, minerałów i innych kluczowych składników.

Dieta bezglutenowa

Coraz więcej osób dowiaduje się, że nie toleruje glutenu czy laktozy. Dieta bezglutenowa została stworzona właśnie z myślą o nich. Pozwala ona osobom z tego typu restrykcjami żywieniowymi jeść zdrowo, ale też jednocześnie smacznie.

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna polega m.in. na znacznym obniżeniu ilości spożywanych węglowodanów, aby wprowadzić organizm w stan ketozy. Nie jest to łatwe, szczególnie, jeśli trzeba przygotowywać posiłki samodzielnie. Warto wobec tego rozważyć skorzystanie z tego typu profesjonalnej diety ketogenicznej.

Dieta dla osób aktywnych fizycznie

Osoby aktywne fizycznie, czyli na przykład sportowcy, czy to amatorzy, czy zawodowcy, mają unikalne wymagania żywieniowe, z uwagi na fakt, że spalają wiele kalorii w trakcie treningu. Opracowana specjalnie dla nich dieta zawiera wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu nawet mimo intensywnego wysiłku.