E-learning dla pokolenia Y

E-learning dla pokolenia Y

Na rynku pracy coraz szerzej obecne jest pokolenie Y. To osoby urodzone w latach 80. i później. Jakie ma to znaczenie dla pracodawców i menedżerów? Warto pamiętać, że przedstawiciele pokolenia Y przyswajają wiedzę w zupełnie inny sposób niż ich starsi koledzy. To pierwsze pokolenie, które z komputerami ma do czynienia już od dziecka, dlatego nauka z wykorzystaniem książek, skryptów i wykładów jest dla nich czymś przestarzałym. To właśnie z myślą o młodych pracownikach warto pomyśleć o wdrożeniu e-learningu w firmie.

Jakie tematy nadają się na szkolenia e-learningowe?

Kursy i szkolenia e-learningowe są wykorzystywane przede wszystkim w obszarze sprzedaży i obsługi klienta. Za pomocą e-learningu można łatwo przekazać „twarde”, konkretne informacje: cechy i właściwości produktów w ofercie czy standardy obsługi klienta. E-learning wykorzystuje się również do przekazywania pracownikom wiedzy o technikach sprzedaży.

Dlaczego e-learning sprawdza się w tych przypadkach lepiej niż szkolenia tradycyjne? Przede wszystkim jego interaktywna, nowoczesna forma pozwala na pokazanie zdjęć, a nawet filmów o produktach i usługach. Szkolenia e-learningowe umożliwiają również prezentowanie określonych zachowań w postaci scenek i dialogów. Co ważne, pracownik może wielokrotnie wracać do kursu – na przykład wówczas, gdy chce przypomnieć sobie informacje o danym produkcie lub sposób zachowania w określonej sytuacji. Warto też pamiętać, że e-learning to w porównaniu ze szkoleniami tradycyjnymi duża oszczędność dla firmy.

Kiedy wybrać szkolenia tradycyjne?

Czy to oznacza, że e-learning to remedium na wszystkie potrzeby i problemy firmy? Czy można go stosować do szkolenia pracowników w każdym przypadku? Nie do końca. Eksperci są zdania, że szkolenia tradycyjne sprawdzają się lepiej, gdy pracownicy mają opanować nie wiedzę, ale określone umiejętności. Szkolenie z trenerem pozwoli na wypracowanie odpowiednich postaw i zachowań. W grupie łatwiej jest przećwiczyć sposoby postępowania i reagowania w danej sytuacji.

Coraz popularniejszą formą szkoleniową staje się blended learning. To połączenie e-learningu ze szkoleniami stacjonarnymi. W jaki sposób przebiega taki proces? Najczęściej uczestnicy zaczynają od szkolenia e-learningowego, na którym zdobywają wiedzę. Później jest to uzupełniane przez warsztat, na którym uczestnicy ćwiczą umiejętności i uczą się wykorzystywać wiedzę ze szkolenia e-learningowego w praktyce. Takie rozwiązanie cechuje się dużą skutecznością, dlatego warto zainteresować się nim przy planowaniu szkoleń dla pracowników. Nie sposób również nie wspomnieć o kosztach, które są niższe niż wówczas, gdy korzysta się tylko ze szkoleń tradycyjnych.

Dodaj komentarz