Dlaczego kobiety kochają biżuterię?

Samsung Galaxy C7 nadchodzi. Sprawdź specyfikację

Zapewne niektórzy ludzie, zwłaszcza panowie, zadają sobie niekiedy pytanie, po co w ogóle kobiety noszą biżuterię? Na pozór odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – dla ozdoby. Wynikałoby z tego, że jej posiadanie wcale nie jest niezbędne, jest tylko swego rodzaju luksusem, bardziej lub mniej kosztownym.

Tymczasem nie bez przyczyny jednymi z przedmiotów najczęściej odkrywanych przez archeologów są różnego rodzaju ozdoby, niektóre z nich pochodzą nawet sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Okazuje się więc, że nasi praprzodkowie, chociaż niewątpliwie mieli na głowie przede wszystkim zaspokajanie najważniejszych potrzeb życiowych, odczuwali także potrzebę posiadania biżuterii i to w różnych kręgach kulturowych. I chociaż dzisiaj rzeczywiście pełni ona przede wszystkim funkcje zdobnicze, to dla ludzi dawnych epok znaczyła dużo więcej. Biżuterii przypisywano magiczną moc i ważne funkcje religijną. Najróżniejsze talizmany i amulety, pierścienie i naszyjniki spotykamy w wielu mitach i legendach, w których te przedmioty, obdarzone cudownymi właściwościami, mają potężną siłę sprawczą.

Ponadto podobnie jak dawniej, tak i dzisiaj, cenne klejnoty stanowią pewien symbol wysokiego statusu społecznego i bogactwa, a zatem są istotnym elementem wyróżniającym. Niezależnie jednak od symboliki, dawnej i obecnej, piękna biżuteria była od zawsze przedmiotem podziwu ze względu na jej walory estetyczne. Kogo nie zachwyca dla przykładu cudowny stłumiony blask naturalnych pereł, okazały, o wyjątkowych kształtach diament czy niecodziennej urody szafiry? A co dopiero, jeśli oglądamy kunsztowne wyroby ze złota czy srebra połączone z kamieniami szlachetnymi! Podziwiamy drogocenne klejnoty, ale i nowoczesne wyroby sztuki zdobniczej, które tworzą prawdziwi artyści plastycy bazując na najróżniejszych materiałach, drewnie, plastiku, skórze, metalu itd.

Nie ulega wątpliwości, że biżuteria jest bardzo ważnym elementem naszego życia, nie tylko pań, ale i części panów. W przypadku kobiet ma ona niezastąpiony wymiar – służy podkreśleniu urody i stylu, oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrana  do typu twarzy i sylwetki, stroju i okoliczności. Istnieje wiele szczegółowych wskazówek dotyczących na przykład rodzaju i wielkości kolczyków odpowiednich do konkretnego kształtu twarzy, rozmiarów i charakteru  precjozów w zależności od sylwetki, naszyjników stosownych do określonego dekoltu. Z kolei najbardziej odpowiednią kolorystykę definiuje się w odniesieniu do czterech typów kobiecej urody – wiosna, lato, jesień, zima. Wszystkie te zasady są bardzo ważne, jeśli chcemy osiągnąć pożądany rezultat – podkreślić swoją urodę i zatuszować jej ewentualne niedostatki.

W takim właśnie kontekście biżuteria staje się czymś więcej niż tylko ozdóbką. Służy uwydatnieniu naszego indywidualnego piękna, a przez to dodaje nam pewności siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Okazuje się zatem, że pełni ważną funkcję terapeutyczną, nie wspominając już o znanych od dawna właściwościach leczniczych niektórych kamieni i metali szlachetnych.

Dodaj komentarz