Czy niskokaloryczna żywność pomaga w utracie wagi?

Niskokaloryczna żywność przeżywa rozkwit: wędliny, mleko, ser, batoniki, napoje bezalkoholowe, słone przekąski – istnieją wersje “light” wszystkich tych produktów i wielu innych. Sięgamy po produkty “light”, ponieważ chcemy się zdrowo odżywiać i mamy nadzieję, że pomogą nam one schudnąć. Słowa takie jak “bez cukru”, “niskotłuszczowe” czy “wellness” automatycznie kojarzą nam się ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ale czy te “niskokaloryczne” produkty rzeczywiście spełniają swoje obietnice?

Czym jest żywność light?

Wszędzie tam, gdzie jest napisane “light”, oznacza to, że czegoś jest mniej: na przykład mniej tłuszczu, mniej lub wcale cukru. Produkty “light” muszą zawierać co najmniej 30% mniej kalorii niż produkty standardowe. Istnieje wiele różnych określeń produktów “light”, ale każde z nich ma swoje własne znaczenie. Oto lista najbardziej popularnych terminów i ich definicje:

  • Beztłuszczowe: nie więcej niż 0,5 grama tłuszczu całkowitego w danej porcji*.
  • Bezkaloryczny: mniej niż 5 kalorii w porcji o danej wielkości
    % beztłuszczowy: musi zawierać 3 gramy lub mniej tłuszczu całkowitego dla danej wielkości porcji. Oświadczenie “100% bez tłuszczu” może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do środków spożywczych, które spełniają kryteria “beztłuszczowe”, a ponadto zawierają mniej niż 0,5 grama tłuszczu na 100 gramów i nie zawierają dodatku tłuszczu.
  • Bez cholesterolu: mniej niż 2 miligramy cholesterolu na daną wielkość porcji oraz 2 gramy lub mniej tłuszczów nasyconych na daną wielkość porcji.
  • Bez tłuszczów nasyconych: nie więcej niż 0,5 grama tłuszczów nasyconych na wielkość porcji i nie więcej niż 0,5 grama kwasów tłuszczowych trans.
  • Niskotłuszczowy: 3 gramy lub mniej tłuszczu całkowitego na wielkość porcji
  • Niskokaloryczny: 40 lub mniej kalorii w danej wielkości porcji (z wyjątkiem substytutów cukru)
  • Niska zawartość cholesterolu: do 20 miligramów cholesterolu i 2 gramy lub mniej tłuszczów nasyconych w danej wielkości porcji
  • Niska zawartość tłuszczów nasyconych: 1 gram lub mniej tłuszczów nasyconych na wielkość porcji i nie więcej niż 15% kalorii z tłuszczów nasyconych

Jak niska kaloryczność wpływa na smak?

Tłuszcz jest ważnym nośnikiem smaku, ponieważ absorbuje i zachowuje smaki. Substancje takie jak glutaminian sodu, glicyna, chlorki, mleczany, ekstrakt drożdżowy lub aromaty są często używane, aby zrekompensować brak smaku produktów niskotłuszczowych. Wiele z tych substancji może powodować bóle głowy, biegunkę, wielomocz, a nawet reakcje alergiczne.

Czy żywność light lub niskokaloryczna wpływa na zdrowie?

Potrzeba więcej badań, aby jednoznacznie określić, czy i jak żywność “light” wpływa na nasze zdrowie. Jednakże, badania podłużne przeprowadzone w Europie wykazały, że nawet dwie szklanki słodkich napojów bezalkoholowych dziennie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Co ciekawe, nie ma różnicy, czy napoje te są słodzone cukrem czy sztucznymi słodzikami. Istnieją również badania pokazujące, że sztuczne słodziki mogą być szkodliwe dla zdrowia naszego przewodu pokarmowego.

Przestawienie się na sztucznie słodzone napoje nie jest też dobrym wyborem dla diabetyków, ponieważ regularne spożywanie dietetycznych napojów gazowanych może być niezależnym czynnikiem ryzyka cukrzycy. Zdrowszą i bezpieczniejszą opcją jest picie wody lub niesłodzonej herbaty.

Uważaj na żywność dietetyczną

Żywność typu light lub niskokaloryczna nie spełnia swoich obietnic! Tylko dlatego, że są niskokaloryczne, nie czynią ich zdrowszymi; mogą zawierać wiele substytutów. A jeśli chodzi o utratę wagi, długoterminowe badania wykazały, że mocno przetworzona żywność dietetyczna przyczynia się do utraty wagi w niewielkim stopniu lub wcale. Mamy tendencję do jedzenia większej ilości czegoś z czystym sumieniem, gdy na etykiecie widnieje słowo “light”. Lepszą strategią byłoby po prostu zjedzenie mniejszej ilości standardowego produktu, co spowoduje utratę wagi.

Czy żywność niskokaloryczna jest zdrowa?

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, jak zdrowa lub niezdrowa jest żywność niskokaloryczna lub light. Faktem jest, że nie mają one żadnych udowodnionych korzyści dla naszego zdrowia. Niekoniecznie są one również najbardziej skutecznym wyborem żywności do utraty wagi. Jeśli chcesz schudnąć w zdrowy sposób, najlepszą drogą jest trzymanie się naturalnych, nieprzetworzonych pokarmów i ograniczenie około 300 kalorii dziennie.

Dodaj komentarz