Czego nie wiesz o powinieneś wiedzieć o rabarbarze?

Youtube testuje opcję picture-in-picture na komputerze

Rzewień dłoniasty, czyli po prostu rabarbar to roślina z rodziny rdestowatych. Jako roślina lecznicza jest w Polsce uprawiany i wykorzystywany w kuracjach na różne choroby. Jest to także roślina ozdobna.

W drugim roku wegetacji rabarbaru wyrastają bardzo dużych rozmiarów odziomkowe liście o grubo piłkowanych brzegach, po których łatwo rozpoznać gatunek. Mają kształt serca i są szorstko owłosione. Okres kwitnienia przypada na czerwiec w drugim i trzecim roku wegetacji. Kwiaty są drobne w kolorze zielonkawym i zebrane w dużą wiechę. Maja sześć działek okwiatu.Surowcem zielarskim są kłącza i korzenie rośliny. Korzenie pozyskuje się z roślin co najmniej dwuletnich. Zawierają składniki takie jak antraglikozydy, garbniki, żywice, kwas chryzofanowy, węglowodany, kwasy organiczne, pektyny, sole mineralne. Zbioru dokonuje się w maju w okresie kwitnienia. Kłącza i korzenie trzeba dokładnie oczyścić i podzielić na mniejsze części, aby dobrze się ususzyły. Suszyć najlepiej w suszarni lub w piekarniku w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Można je także ponawlekać na sznury i suszyć w temperaturze otoczenia, w suchym i przewiewnym miejscu.

Rzewień dłoniasty ma bardzo dobre działanie na układ pokarmowy. Wspomaga on trawienie, leczy nieżyt żołądka, poprawia apetyt. Ponadto poprawia perystaltykę jelit działając przeczyszczająco. Likwiduje wzdęcia i biegunki. Stymuluje wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, przez co przyspiesza przemianę materii. Rabarbar wykorzystuje się nawet w walce z otyłością. Zioło wykazuje także działanie zapobiegające szkorbutowi. Nie wolno go natomiast stosować u osób chorych na kamicę nerkową, gdyż może powodować dodatkowe osadzanie się złogów w nerkach i moczowodach.

Rabarbar przyjmuje się pod postacią odwaru. Jak go przygotować? Wystarczy zalać jedna szklanką ciepłej wody jedną łyżkę ususzonego, rozdrobnionego korzenia. Następnie trzeba tę mieszankę zagotować i pod przykryciem gotować przez pięć minut na wolnym ogniu. Potem trzeba miksturę odstawić na około dwadzieścia minut, a następnie przecedzić. Odwar należy spożywać dwa razy dziennie po 1/3 szklanki.

Dodaj komentarz