Co to jest dieta optymalna?

Co to jest dieta optymalna?

Dieta optymalna inaczej nazywana również idealną lub Dietą Kwaśniewskiego została stworzona przez doktora Jana Kwaśniewskiego. Najważniejszym założeniem tej diety jest znalezienie „złotej proporcji”, którą autor opisał w następujący sposób: 1:3,5:0,6; gdzie 1 to białko, 3,5 to tłuszcze a 0,6 to węglowodany. Już z tej pierwszej proporcji można zauważyć, że doktor Kwaśniewski jest zwolennikiem diety wysokotłuszczowej i niskowęglowodanowej.

Oczywiście w tym momencie można by zakończyć ten artykuł, ponieważ najważniejsza zasada diety została już wspomniana. Jednak nie jest tak do końca. Opisana wcześniej „złota proporcja” ma zastosowanie na początku stosowania diety u osób otyłych. Po utracie zbędnych kilogramów i powrocie do zdrowia doktor zaleca dalsze stosowanie diety jednak już w innej proporcji: 1:5:1; gdzie tak jak w poprzednim przypadku jeden to białko, 5 to tłuszcz i druga jedynka to węglowodany.

Opisując model swojego żywienia autor zaleca spożywanie tylko najbardziej wartościowych produktów. Zarówno gdy chodzi o białka jak i o tłuszcze czy węglowodany. Dla wielu czytelników będzie to z pewnością szarlataństwo zwłaszcza, że media od dłuższego czasu karmią ludzi informacjami na temat szkodliwości tłuszczy i zbawiennych właściwości węglowodanów zawartych zarówno w owocach jak i warzywach.

Doktor Kwaśniewski w swoich licznych książkach (m. In. Dieta optymalna, Tłuste życie, Żywienie optymalne) obala te stwierdzenia opisując wpływ węglowodanów – cukrów na organizm człowieka. Każda jego teoria zostaje poparta przykładami zarówno z życia codziennego jak i z dalszych dziejów czy przyrody. Podobnie doktor opisuje wpływy tłuszczu na organizm. Również podaje niezliczone przykłady, w których tłuszcz ten kreowany na najbardziej szkodliwy był dla ludzi zbawienny.

Można by rzec, że dieta optymalna obala całkowicie kanony obecnej dietetyki. Wywraca do góry nogami piramidę żywieniową a opisy doktora poszczególnych przypadków chorobowych i uzdrowienia ludzi często z bardzo fatalnego stanu zdrowi nakazywały by natychmiastowe wyrzucenie wszystkich produktów zawierających cukry proste z domu i zastąpienie ich tłustymi produktami zwierzęcymi. Jednak czy takie rozwiązanie było by idealne? Raczej nie, gdyż jak sam doktor wskazuje węglowodany też są potrzebne i jednocześnie podaje przykłady tych najgorszych dla ludzkiego organizmu. Są to Cukier, słodycze, miód, owoce, ryż i kasze, pieczywo, ciasta, kluski, słodzone płyny, groch, fasola.

Obok tych produktów niezalecanych przedstawia następujące produkty: sery, mleko, jaja, podroby, galaretki, wędliny, ryby, tłusty drób, orzechy jako przeciwwagę dla węglowodanów. Jednocześnie nie zaleca wielu modnych w dzisiejszych czasach olejów, które są sztucznie kreowane jako te najzdrowsze. Jedyny olej roślinny jaki poleca to oliwa z oliwek.

Biało, które zalecane jest w tej diecie to tylko to najbardziej wartościowe, czyli te które pod względem budowy najbardziej przypomina białko ludzkie.

Dodaj komentarz