Co posadzić zamiast tui przy płocie?

Co posadzić zamiast tui przy płocie?

Tuja (inaczej żywotnik) stanowi doskonały, szybko rosnący ekran prywatności w niemal każdym miejscu w którym go posadzimy. Nie każdy jednak lubi wygląd czy zapach tui. Czym można ją zastąpić?

Czym można zastąpić tuję?

Każdy kto chce stworzyć żywopłot zapewniający prywatność, barierę wizualną lub barierę przeciwwiatrową wie, że tuja jest na ogół jednym z najlepszych roślin w tym celu. Głównie za sprawą tego, że dzięki swojej zdolności do szybkiego wzrostu z jasnozielonymi liśćmi, zapewnia całoroczną kontrolę prywatności. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz jej posadzić lub Twój żywotnik nie rośnie wyjątkowo bujnie w ogrodzie warto poszukać godnych zastępców. Istnieje kilka alternatyw, które zapewnią takie same korzyści jak żywotnik pod wieloma względami.

Cyprysowiec Leylanda

Jest to doskonałe drzewo alternatywne, które jest podobne do żywotnika. Mimo to może osiągnąć od 16 do 27 metrów wysokości. Należy zatem zachować ostrożność przy rozważaniu tego typu drzew. Jeśli chcemy użyć to drzewo jako żywopłot, będzie ono wymagało regularnej pielęgnacji, aby zachować odpowiednią wysokość.

Kalina

Większość kalin jest bardzo odporna i może z łatwością rosnąć w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych, o ile gleba jest wilgotna i przepuszczalna. Niektóre gatunki są odporne na suszę, będą jednak wymagać dodatkowej wody w cieplejszych porach roku.

Bukszpan zwyczajny

Bukszpan jest prawdopodobnie najbardziej znanym i popularnym wyborem na żywopłoty i alternatywą dla tui. Wyróżnia się małymi liśćmi, co daje mu podstawową przewagę nad innymi gatunkami roślin. Dzieje się tak, ponieważ rozmiar liści może stworzyć formalny, zwarty żywopłot. Jest to wolno rosnąca roślina, a zatem łatwa do ukształtowania w formalny styl żywopłotu. Najlepiej sprawdza się jako granica podjazdu lub ogrodu.

Lilak pospolity (bez)

Lilak jest ulubionym materiałem przy tworzeniu żywego ogrodzenia z wielu powodów. Po pierwsze pięknie pachnie. Jeśli chcesz świeżego zapachu bzu, gdy wychodzisz z domu, ten krzew może to zapewnić. Ponadto ten krzew występuje w różnych kolorach i szybko rośnie. Dlatego jeśli potrzebujesz pięknego i szybko rosnącego żywopłotu, bzy mogą być doskonałym wyborem. Wadą bzu jest to, że kwitnie jedynie w maju, a gdy zbliżają się zimowe dni opadają mu liście.

Cis

Cis jest częstą alternatywą ze względu na jego unikalny wygląd i zdolność do ożywienia ogrodu bez bycia zbyt krzykliwym. Ten krzew wytwarza kolczaste zielone liście które idealnie mogą zapewnić prywatność jeżeli posadzi się ich w szeregu tworząc przy tym “ekran”. Jest to roślina wiecznie zielona, więc pozostanie ubarwiona przez cały rok natomiast zimą wytwarza czerwone jagody. Ta roślina jest łatwa w utrzymaniu, jednak może brązowieć, jeśli jest wystawiona na zbyt silny zimowy wiatr.

 

 

 
 

Dodaj komentarz