Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania kredytu hipotecznego?

Grafika komputerowa – czy to już sztuka?

Kiedy szukamy naszego wymarzonego domu czy mieszkania, musimy myśleć o finansach. Niewiele osób stać na zakup za gotówkę, szczególnie jeśli mowa o domu, dlatego w grę wchodzi kredyt hipoteczny. Jednak jak go uzyskać?

Pierwsze kroki – sprawdzamy banki

Aby dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić, swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować albo do doradcy kredytowego albo do banku. Na pierwszą wizytę nie musimy jeszcze przynosić dokumentów, wystarczy dowód osobisty. Podczas spotkania z doradcą najpierw przekazujemy wstępne informacje – jak nasze zatrudnienie, wiek, zarobki, osoby na utrzymaniu i inne zobowiązania. Na tej podstawie doradca wstępnie wylicza naszą zdolność kredytową. Po sprawdzeniu naszych danych kieruje on także zapytanie do baz dłużników jak BIK. Jeśli uzyskamy odpowiednią zdolność, otrzymamy od doradcy listę dokumentów, które musimy dostarczyć. To bardzo ważne, aby poczekać na wykaz z banku. Dlaczego? Ponieważ praktycznie każdy z nich ma inne wymagania – niektóre dokumenty się powtarzają, niektóre zaś są wymagane lub nie.

Więc jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Jednak, czekając na wykaz dokumentów, możemy przygotować się na pewniki. Pierwszym z nich jest z pewnością potwierdzenie zarobków. Musimy je uzyskać od naszego pracodawcy. Tu także nie wyprzedzajmy wypadków. Bank udostępni nam swój druk (dla każdego banku jest on inny), na którym księgowość musi wypisać nasz średnie zarobki z danego okresu (najczęściej jest to rok). Z całą pewnością będziemy musieli także przedstawić dokument potwierdzający plan zakupu nieruchomości – na przykład podpisaną umowę wpłaty zaliczki. Kolejnym dokumentem, na którego sporządzenie musimy być przygotowani, jest operat szacunkowy. Za tym enigmatycznym stwierdzeniem kryje się profesjonalna ocena realnej wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć. Pamiętajmy, że musi być on sporządzany przez rzeczoznawcę nieruchomości z uprawnieniami, tylko wtedy będzie ważny. Tu musimy przygotować się na dodatkowy koszt – najczęściej liczony od metrażu. Rzeczoznawca przedstawi nam, jaka jest wartość naszego domu lub mieszkania na podstawie nie tylko jego parametrów ale i odniesienia do rynku. Musimy pamiętać, że sporządzenie operatu może trwać nawet dwa tygodnie, dlatego warto zbieranie dokumentów zacząć właśnie od niego. Reszta papierów do wypełnienia może już różnić się w zależności od banku. Niektóre będą nas na przykład prosić o zestawienie wszystkich przychodów i dochodów z danego okresu czasu. Inne zaś zadowolą się wyciągiem z konta, dokumentującym wpływy wynagrodzenia. Dokumenty będą także różniły się w zależności od charakteru kredytowania. Przykładowo, jeśli mamy zamiar do kredytu hipotecznego dodać kredyt na remont, musimy dostarczyć bankowi szacunkowy kosztorys prac remontowych. 

Otrzymanie kredyty hipotecznego zależy od wielu czynników i z pewnością nie jest proste. Banki wymagają dużej ilości dokumentów – zabezpieczając się w ten sposób. Jednak możemy się na to zawczasu przygotować.

Dodaj komentarz