Kup mieszkanie taniej! – dofinansowania do kupna mieszkania 2023

Najciekawsze premiery gier konsolowych najbliższych miesięcy.

 

Pierwsze Mieszkanie to nowy projekt mieszkaniowy, który ruszy pierwszego lipca.  Program Pierwsze Mieszkanie skierowany jest do młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Wsparcie przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Jakie jeszcze wsparcie dostępne będzie w 2023  roku?

Nowy Program Pierwsze Mieszkanie

W 2023 r. rząd ogłosił kolejny program mieszkaniowy – „Pierwsze Mieszkania”. Opiera się na dwóch filarach – pierwszym zachęcającym do zakupu mieszkań w niedalekiej przyszłości, poprzez oferowanie niskooprocentowanych kredytów hipotecznych i dotacji państwowych. Drugim rozwiązaniem jest zaoferowanie kont mieszkaniowych osobom, które planują w przyszłości zakup nieruchomości. Pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze na zakup pierwszego mieszkania. Program ma wejść w życie w lipcu 2023 r. W tej chwili nie wiemy, jak rynek zareaguje na te rozwiązania. Jako eksperci kredytowi będziemy mieć na to oko w miarę rozwoju programu.

Drugim filarem rządowego planu jest specjalne konto oszczędnościowe, które będą prowadzone przez banki komercyjne. Otworzą je osoby, które nie posiadają i nigdy nie posiadały domu lub mieszkania, w tym prawa spółdzielcze dotyczące mieszkań lub domów jednorodzinnych, oraz osoby, które mieszkają z co najmniej dwojgiem własnych lub przysposobionych dzieci w małym mieszkaniu o pow. powyżej 50 metrów kwadratowych mieszkania z dwójką dzieci, 75 metrów kwadratowych z 3 dzieci, 90 metrów kwadratowych z 4 dzieci oraz apartamenty z 5 lub większą liczbą dzieci dowolnej wielkości.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkania Nieskładkowe to program pomocy dla najemców, którzy z różnych przyczyn nie mogą wywiązać się z regulaminu banku. Zapewniają one tzw. wkład własny przy udzielaniu kredytu hipotecznego, wymagający opłaty w wysokości do 20%. Koszt pożyczki w momencie zaciągnięcia pożyczki. Kredytobiorców mieszkań, którzy nie posiadają systemu wkładu własnego, obsługują banki, które podpisały umowę partnerską z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Rolą BGK w systemie jest gwarantowanie wkładu własnego i spłata spłat rodzinnych.

Mieszkanie Bez Wkładu Własnego to program, który umożliwia osobom, które chcą kupić M, uzyskanie kredytu hipotecznego, ale mają problem ze sfinansowaniem wkładu własnego. Teraz to już nie jest konieczne – bank zaproponuje kredyt hipoteczny bez wkładu własnego dzięki gwarancji państwa. Kraje pokryją od 10% do 20%. Jednak wartość nieruchomości nie przekracza 100 000 zł i zastąpi wkład własny klienta. Pożyczka zabezpieczona ma okres spłaty co najmniej 15 lat i może być spłacana w ratach równych lub malejących. Z kolei stopy procentowe mogą być zmienne lub stałe w regularnych odstępach czasu.

Dodaj komentarz