Buty brogsy – nieodłączny element garderoby eleganckiego mężczyzny

Buty brogsy – nieodłączny element garderoby eleganckiego mężczyzny

Buty typu brogsy to najbardziej uniwersalne obuwie. W zależności od modelu możemy zestawić je z eleganckim garniturem, lub założyć do mniej formalnej stylizacji. Są uniwersalną propozycją i każdy mężczyzna powinien się w jedną parę zaopatrzyć. Jak wybrać brogsy odpowiednio do okazji? Zobacz, czym wyróżniają się te buty. 

Czy brogsy zawsze były synonimem elegancji? 

Historia brogsów sięga średniowiecznej Irlandii i Szkocji. Pierwotnie brogsy nie były uznawane za eleganckie i wyjściowe obuwie, ale bardziej pracownicze. Charakterystyczne zdobienie po bokach i na czubku nie miało funkcji estetycznych, ale praktyczne. Dziurki miały za zadanie usprawnić suszenie butów, które mokły podczas podróży. A jak wszyscy wiemy, w Irlandii i Szkocji deszczu nie brakuje. Jednak z czasem buty te zaczęły nabierać nowego znaczenia. 

Dziś buty typu brogsy to jedne z najpopularniejszych butów garniturowych. Są eleganckie, ale także uniwersalne. W zależności od modelu możemy założyć je do garnituru, jak i luźniejszego stroju. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać odpowiednie brogsy. 

Jak dobrać brogsy do okazji? 

Kluczowym elementem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze, to materiał. Najwyższej jakości buty powinny być wykonane ze skóry licowej. Każdy inny materiał, taki jak skóra ekologiczna wygląda nieestetycznie. Skóra licowa jest najbardziej eleganckim wyborem, ale także funkcjonalnym. Materiał jest wytrzymały na uszkodzenia, zgięcia i odkształcenia. W efekcie buty starzeją się ze stylem i nawet po długim użytkowaniu zachowują swój pierwotny wygląd. Do mniej formalnych okazji możesz jeszcze postawić na brogsy zamszowe. Pamiętaj, że zarówno o skórę licową, jak i zamsz trzeba odpowiednio dbać. Wtedy buty posłużą nam przez długie lata. 

Kolejną kwestią jest kolor. Za szczyt elegancji uznawane są buty garniturowe wykonane ze skóry licowej w kolorze czarnym. Taki model jest najbardziej uniwersalny. Świetnie komponuje się z eleganckim garniturem. Możemy założyć je zarówno do teatru, ważne wyjście firmowe i oczywiście ślub. Niemal równie eleganckie są brogsy w kolorze brązowym. Jednak ten kolor dobiera się do jasnych ubrań, na przykład beżowego lnianego garnituru, który staje się coraz popularniejszym wyborem. 

Trzecią rzeczą są zdobienia. Im więcej zdobień tym mniej eleganckie buty. Minimalizm i prostota to najlepsi przyjaciele elegancji. Jeśli więc zależy Ci na butach, które możesz założyć na różne okazje, to postaw na brogsy z delikatnymi  subtelnymi zdobieniami. 

Dodaj komentarz