Medycyna estetyczna to coś więcej niż kosmetyka

Za datę powstania medycyny estetycznej można przyjąć rok 1973, a pierwszym krajem w którym rozpoczęto jej praktykowanie była Francja. W Polsce jako odrębna dziedzina medycyny pojawiła się dopiero 20 lat później. Za jej początek uznawane jest powołanie Sekcji Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Przez ostatnie 23 lata dziedzina ta powoli się rozwijała, stopniowo zdobywając popularność i zainteresowanie potencjalnych pacjentów, choć i do tej pory wiele osób podchodzi do niej z dystansem, który być może wynika z braku wiedzy na temat stosowanych w niej metod.

Jeszcze 5 lat temu podczas sondaży Polki przyznawały, że stosunkowo rzadko korzystają z usług gabinetów medycyny estetycznej – wówczas jakiekolwiek doświadczenia miało jedynie 6% badanych kobiet. Kiedy poszuka się przyczyn, okazuje się, że niektórym kojarzy się ona z chirurgią plastyczną i z bardzo inwazyjnymi metodami zachowywania młodości czy poprawiania urody.

Zaprzyjaźniony specjalista opowiada nam, jak rozwijała się medycyna estetyczna w Bielsku-Białej. Początkowo przez dłuższy czas nie było tam żadnego gabinetu, a nieliczne zainteresowane osoby, w celu skorzystania z zabiegów, np. przedłużających młodość, udawały się do gabinetów kosmetycznych. Dopiero w ciągu ostatniej dekady w tym temacie można zauważyć zmianę. Obecnie oferta dla osób zainteresowanych dbaniem o siebie jest dosyć szeroka: dostępni są zarówno chirurdzy plastyczni, jak i gabinety medycyny estetycznej oraz gabinety kosmetyczne. Ta kolejność jest nieprzypadkowa, ponieważ przedstawia ona w odpowiedniej kolejności na jak inwazyjne zabiegi można liczyć w każdym z tych miejsc.

Medycyna estetyczna jest w odróżnieniu od dwóch pozostałych jednocześnie bardzo skuteczna (skuteczniejsza niż kosmetyka) i bezpieczna (bezpieczniejsza niż chirurgia plastyczna). W medycynie estetycznej nie używa się skalpela, a po wykonanych zabiegach nie jest konieczna rekonwalescencja i leżenie w szpitalu lub unikanie wychodzenia do ludzi. Ponieważ działania tej dziedziny skupiają się nie tylko na naskórku, ale i na tkankach podskórnych, a także uzębieniu i układzie hormonalnym, efekty są dużo bardziej wyraziste niż po zabiegach kosmetycznych. Przede wszystkim, nie poprawiają one naszego wyglądu tylko wyraźnie.

W większości przypadków pobudzają skórę do głębokiej odnowy, pobudzają jej własne możliwości regeneracyjne. Dzięki temu, bez dodatku sztucznych substancji i wypełniaczy udaje się osiągnąć zadziwiająco imponujące efekty. Przewaga medycyny estetycznej nad kosmetyką polega również na tym, że zabiegi te może wykonywać jedynie wyspecjalizowany lekarz. Tymczasem w gabinetach kosmetycznych znaleźć można cały przekrój osób o różnym wykształceniu i specjalnościach.

Dzięki medycynie estetycznej osiągnąć można efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry twarzy, zmniejszyć widoczność zmarszczek i przebarwień, cieni pod oczami, poprawić kształty twarzy, wypełnić bruzdy takie jak dolina łez, pozbyć się blizn po chorobach, trądziku czy zabiegach, a także powiększyć w bezpieczny sposób usta. To tylko najpopularniejsze z zabiegów – w rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą gabinetów w swoim mieście.