Wyroby z laminatów – zastosowanie i zalety

Wyroby z laminatów – zastosowanie i zalety

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale jesteśmy otoczeni wyrobami z laminatów. Blat w kuchni, parapet, panele podłogowe, elewacje budynków, a nawet meble. Te wszystkie produkty użytku codziennego wykonane są z laminatu. Czyli czego tak dokładnie? 

Laminat – co to jest?

Laminat jest kompozytem tworzyw sztucznych, czyli połączeniem dwóch różnych materiałów. Materiały różnią się od siebie właściwościami mechanicznymi, fizycznymi i technologicznymi. Wyroby z laminatów tworzy się warstwowo. Zaczyna się od zbrojenia, czyli materiału wzmacniającego, a zbrojenie wypełnia się lepiszczem. Warstwę uzupełniającą wytwarza się poprzez nasączanie żywicą kolejnych warstw nośnika, czyli specjalnego papieru. Kolejnym elementem jest papier dekoracyjny, który impregnuje się żywicą melaminową. Całość następnie jest ściskana i utwierdzana – tak powstaje gotowy laminat. 

Laminaty dzielą się na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są te, które wykorzystuje się do tworzenia paneli podłogowych. Kolejną opcją są laminaty świecące – tych używa się do wystroju wnętrz oraz laminaty, które wykorzystuje się jako materiały elektroizolacyjne oraz przy elewacji budynków. 

Gdzie stosuje się wyroby z laminatów?

Laminaty znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Trzy główne gałęzie to przemysł budowlany, szklarski i meblarski. Wyroby z laminatu to na przykład panele podłogowe, blaty zarówno kuchenne jak i parapety oraz elewacje budynków. Laminaty stosuje się także przy produkcji mebli i okładzin ściennych. Tak naprawdę wyroby z laminatów można znaleźć w prawie każdym domu lub innych budynkach użytku publicznego. W bankach, urzędach, sklepach tych małych i dużych, a nawet restauracjach. Co ciekawe laminaty wykorzystuje się nawet przy budowie jachtów. Wyroby z laminatów są niezwykle popularne, co wynika z ich wytrzymałości i szerokiego pola zastosowania.

Zalety laminatu 

Największą zaletą laminatu, której zawdzięcza swoją popularność jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i odporność na środki chemiczne. Dzięki temu sprawdza się w miejscach publicznych. Dodatkowo wyroby z laminatów są niewymagające w utrzymaniu i łatwe w czyszczeniu, więc nawet jeśli kilkaset osób dziennie przejdzie się po podłodze z laminatu, to nic się jej nie stanie. Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest wysoki stopień bezpieczeństwa. Laminaty są materiałem trudnopalnym, co ma szczególne znaczenie w miejscach użyteczności publicznej, które często mają do spełniania konkretne wymogi bezpieczeństwa.  

Artykuł powstał przy współpracy z wyroby z laminatów Kraków.