Jak tanio i dobrze ocieplić dom?

Ocieplenie naszego domu to jeden z ważniejszych etapów jego remontu. Właściwa izolacja sprawia, że budynki są energooszczędne i wygodne dla mieszkańców. Jeśli chcesz wiedzieć czym i jak tanio ocieplić dom, czytaj dalej!

Ocieplanie domu styropianem

Jest to najpopularniejsza metoda izolacji i często stosowana na elewacjach. Przewodność cieplna styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK), co przekłada się na skuteczną izolację ścian. Zaletą styropianu jest odporność na wilgoć. Na rynku dostępne są dwa rodzaje styropianu: biały i grafitowy. Biały to tradycyjny gruby styropian, natomiast grafit to nowocześniejsza, cieńsza wersja. Styropian grafitowy dobrze radzi sobie ze wspomnianym wcześniej „ucieczką” ciepła z domu, skutecznie je zatrzymując.

Ceny samej pianki i robocizny różnią się w zależności od regionu. Dla przykładu według cennika jednego z wykonawców za ocieplenie ścian domu o powierzchni 150 m styropianem zapłacimy ok. 17 000 – 20 000 zł i 22 000 – 25 000 zł za ocieplenie wełną mineralną nosić. Przy ustalaniu kosztu ocieplenia należy wziąć pod uwagę koszt montażu, płyty styropianowe są znacznie łatwiejsze w montażu, a co za tym idzie tańsze. Płyty styropianowe po prostu mocuje się do ściany za pomocą kołków i kleju, a następnie całość pokrywa siatką nasączoną zaprawą klejową.

Ocieplenie domu przy pomocy wełny mineralnej

Ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności, dzięki czemu uzyskujemy najlepszą wilgotność powietrza w budynku, a jego poziom sam się reguluje. Wełna mineralna jest również ognioodporna i stanowi skuteczną barierę w przypadku pożaru. Niestety wełna jest wrażliwa na wilgoć, więc nie przemoknie podczas termomodernizacji. Kolejną cechą tego typu ocieplenia jest jego duża waga, co oznacza, że wełna musi być mocniej przytwierdzona do podłoża. Jednocześnie jest bardzo elastyczny i pozwala na docieplenie ścian półokrągłych.

Wiele zależy od Twojej decyzji o zastosowaniu wełny mineralnej lub szklanej. Cena wełny mineralnej na ścianę o grubości 10 cm i powierzchni około 100 metrów kwadratowych to około 3000 zł. Jeśli będzie to wełna szklana, będzie o kilkadziesiąt złotych wyższa. Koszty pracy również będą nieco wyższe. Pamiętaj, to nie koniec listy wydatków. Będziesz także musiał kupić zaprawę murarską, siatki, klej i tynk. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stosuje się wełnę mineralną, tynki mineralne,  silikonowe czy silikatowe, natomiast tynki akrylowe nie sprawdzają się. Całkowity koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m2 wełną mineralną powinien wynieść 12 000 – 18 000 zł.

Bez względu na to, jaki materiał wybierzesz, pamiętaj, aby przed przystąpieniem do ocieplenia odczekać, aż wszystkie elementy konstrukcyjne ściany wyschną. Jeśli zdecydujesz się ocieplić dom zaraz po jego wybudowaniu, wilgoć ze ścian będzie odparowywała wolniej, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry termoizolacyjne budynku.

Dodaj komentarz